1. Decembris 2015 /NR. 47 (899)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts amatpersonas statuss maksātnespējas administratoriem: problemātiskie aspekti
26
Dr.iur.cand.
Linards Muciņš
Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs, zvērināts advokāts 

Latvijas tiesu varas sistēma, kā arī Latvijas komercdarbības joma, neskatoties uz 25 gadu attīstību pēc neatkarības atjaunošanas, joprojām atrodas bērna autiņos. Daudzu tiesību institūtu ieviešanas process apzināti vai neapzināti tiek izkropļots, vienkāršots, ieviests nepilnīgi vai arī ačgārni. Minētais visā pilnībā attiecas arī uz administratoru profesiju. Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 9. panta pirmo daļu (redakcijā, kas stājās spēkā 2015. gada 1. martā) amata darbībā maksātnespējas procesa administratori no 2016. gada 1. janvāra tiks pielīdzināti valsts amatpersonām. Lai noskaidrotu, cik pamatoti ir maksātnespējas administratoriem noteikt valsts amatpersonas statusu, rakstā tiek apskatīta maksātnespējas administratoru profesijas vēsturiskā attīstība un būtība mūsdienu tiesiskā valstī.

Latvijas tiesu varas sistēma, kā arī Latvijas komercdarbības joma, neskatoties uz 25 gadu attīstību pēc neatkarības atjaunošanas 1990. gada 4. maijā, joprojām atrodas bērna autiņos. Neskatoties uz iestāšanos ES un it kā ES gara un burta pārņemšanu, Latvijā nav ieviestas (atjaunotas) vairākas institūcijas un institūti, kuri nepieciešami tiesiskas valsts, kā arī brīvas saimnieciskās darbības funkcionēšanai, bet daudzu institūtu ieviešanas process apzināti vai neapzināti tiek izkropļots, vienkāršots, ieviests nepilnīgi vai arī ačgārni. Minētais visā pilnībā attiecas arī uz administratoru profesiju. Tik tiešām, kalns dzemdējis peli. Saeima 25 gadu laikā pieņēmusi trīs maksātnespējas likumus, kuros regulē administratoru profesiju. Lai izprastu administratoru profesijas būtību, jāapskata tās attīstība vēsturiskā aspektā. Tikai analizējot šo profesiju no vēsturiskā aspekta, mēs varam atrast atslēgu administratora profesijas funkcionālai un saturiskai izpratnei. Liela daļa Latvijas juristu praktiķu, kā arī juristi teorētiķi neizprot komercdarbības centrālo problēmu – drošu un stabilu kredītu, kas savukārt nav iespējams bez šīs jomas ciešas sasaistes ar tiesu varu. Latvijā nedarbojas komerctiesas, ar lielām grūtībām tiek kodificētas komerctiesības, ir neizpratne un sociālistiska, primitīva pieeja zemesgrāmatām un to tiesnešu statusam un citiem publiskiem reģistriem. Analoga situācija valda arī attiecībā uz administratoriem. Lai izprastu administratora profesijas funkcijas un šo funkciju saturu, jāatgriežas pie šīs profesijas vēstures.

 

1. Administratora profesijas vēsturiskā attīstība

Administratora profesija sevī vēsturiski iekļauj vairākas cauri gadsimtiem izveidojušās un sākotnēji atsevišķi pastāvējušas funkcijas, kas gadsimtu gaitā ir attīstījušās ar viennozīmīgu tendenci – apvienot vienā personā (aizgādnī, pārstāvī, komersantu organizāciju profesionālā speciālistā) vairākas, brīžiem pat pretrunīgas un it kā savstarpēji izslēdzošas funkcijas, papildināt šo funkciju saturu, nododot atsevišķas funkcijas administratoram no kreditoriem un kreditoru sapulcēm, kā arī no tiesas – administratoram, līdzsvarot šīs funkcijas un tālāk attīstīt tās. Tajā pašā laikā jāsaprot, ka administratora funkcijas pamatā ir saistītas ar komersantu un bāzējas komerctiesībās, kaut arī vēlākā periodā atsevišķās valstīs, arī šobrīd Latvijā, administrators darbojas arī nekomerciālā jomā. Kaut arī Latvijas likumdošana šo procesu šobrīd sauc par maksātnespējas procesu, Rietumeiropas valstīs un Latvijā pirms kara tas parasti tiek saukts par konkursu.

Sākotnēji romiešu tiesībās par maksātnespējīgā mantas aizgādni (curator bonorum) varēja iecelt jebkuru personu, bet parādnieka mantu atsavināt varēja tikai attiecīga Romas amatpersona pēc aizgādņa priekšlikuma, bet pats maksātnespējīgais parādnieks varēja tikt sadalīts gabalos, tam varēja tikt piespriests nāvessods, tas varēja tikt pārdots verdzībā vai arī viņu varēja turēt cietumā (parādnieka personīga atbildība ar savu personu), ja netika samaksāts parāds.

Vēlāk maksātnespējas administratorus iecēla tiesa, sākotnēji pašiem kreditoriem izraugoties tos no savu vai citu personu vidus, bet, pretēji aizbildnim, administrators nevarēja būt no maksātnespējīgās personas radinieku vidus.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
26 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Bez uzplečiem
8. Decembris 2015 / 14:59
0
ATBILDĒT
Ļoti būtisks ir L.Muciņa arguments par aizgādņiem un aizbildņiem - arī viņi darbojas uz tiesas lēmuma pamata un veic darbības, kas saistošas trešajām personām, tajā skaitā ir tiesīgi pārdot mantu, arī izsolēs. Bet, pat nerunājot par pašas ieviestās normas absurdumu, jāņem vērā, ka neviens tā arī līdz galam nav izpratis administratoru kā valsts amatpersonu deklarāciju aizpildīšanas problemātiku. Piemēram, amatpersonu deklarācijās norādāmie pilnvarojumi un citi darījumi. Ja administrators pēdējos 20 gadus ir bijis vienlaikus ekonomiski aktīvs arī kā juridisko vai grāmatvedības pakalpojumu sniedzējs, viņš pie labākās gribas nespēj atcerēties visas pilnvaras, kuras viņam 20 gadu laikā ir izdotas, bet vēl - kaut vai formāli - ir spēkā. Jo neviena tiesību norma nekad nav prasījusi uzskaitīt privātpersonai izdotas pilnvaras! Bet kaut vienas šādas pilnvaras nenorādīšana deklarācijā ir formāls pamats atbildībai. Kriminālai vai administratīvai - tas jau būs normu piemērojošo VID un KNAB ierēdņu subjektīvais redzējums...
Njā
4. Decembris 2015 / 09:16
1
ATBILDĒT
Ka tikai pēc tam, kad reāli ieviesīs to absurdo normu par amatpersonas statusu, nesanāk tā, ka ...ups...populistiski izdomājām kaut kādu sviestainu normu, bet izrādās, ka dzīvē tā norma nekādā veidā neļauj cīnīties ar tiem pāris negodīgajiem, kuru it kā dēļ šī norma tika izdomāta.
Jurčiks > Njā
4. Decembris 2015 / 12:36
0
ATBILDĒT
Tas gan ir ļoti iespējams, taču šo apsvērumu diemžēl NEKAD neņem vērā ne likumdevējs, ne birokrāti. Jo ir tak jāimitē rosība...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 23
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties