Pēdējos trijos gados, veicot vairākus tiesu prakses apkopojumus, bija iespēja iepazīties praktiski ar visu Latvijas tiesu spriedumiem, kuri taisīti krimināllietās par slepkavībām, cilvēku tirdzniecību un sutenerismu, par cietsirdību un vardarbību pret nepilngadīgajiem, izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, par mantas iznīcināšanu un bojāšanu, par kukuļošanu un Krimināllikuma 317., 318. un 319. pantā paredzētajiem noziegumiem.1 Kopumā tie bija 786 nolēmumi, galvenokārt pirmās instances tiesā izskatītajās krimināllietās, kas, domājams, ir pietiekams skaits, lai izdarītu secinājumus gan par šo tiesas nolēmumu saturu, proti, atbilstību likuma priekšrakstiem, judikatūrā un krimināltiesību teorijā paustajām atziņām, tādējādi nodrošinot pareizu noziedzīgu nodarījumu kvalifikāciju, gan arī par to formu.
Vispirms par to, kādas prasības tad izvirza likumdevējs šā procesuālā dokumenta sastādītājam.
No Kriminālprocesa likuma2 (turpmāk arī – KPL) 319. panta otrās daļas izriet, ka spriedums ir tiesas nolēmums par apsūdzētā vainu vai nevainīgumu, soda piemērošanu vai nepiemērošanu, kā arī attaisnošanu vai atbrīvošanu no soda, ko pasludina valsts vārdā. Spriedumam ir jābūt tiesiskam un pamatotam (KPL 511. pants). Savukārt saskaņā ar KPL 512. panta pirmajā daļā noteikto, tiesa, taisot spriedumu, pamatojas uz materiālo un procesuālo tiesību normām, kas tad arī būtu sprieduma tiesiskuma nosacījums, kas attiecināms uz visiem spriedumiem neatkarīgi no tā, kādā kārtībā lieta tiesā ir izskatīta.
Tāpat neapšaubāmi visos gadījumos obligāts ir Krimināllikuma3 (turpmāk arī – KL) 1. panta pirmajā daļā ietvertais par kriminālatbildības pamatu, proti, ka pie kriminālatbildības saucama un sodāma tikai tāda persona, kura ir vainīga Krimināllikumā paredzēta noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kam ir visas noziedzīga nodarījuma pazīmes.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.