17. Maijs 2016 /NR. 20 (923)
Skaidrojumi. Viedokļi
Rīcībspējas institūta tiesiskais regulējums un tā piemērošana praksē
8
Mg. iur.
Annija Mazapša
biedrības “Resursu centrs cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem “Zelda”” juriste pētniece 

2013. gada 1. janvārī stājās spēkā grozījumi Civillikumā un Civilprocesa likumā, nosakot jaunu rīcībspējas regulējumu, kas būtiski atšķīrās no iepriekšējā, paredzot dažus alternatīvus mehānismus rīcībspējas īstenošanai. Rakstā aplūkots rīcībspējas institūta regulējums Latvijā, kā arī ANO Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām un Eiropas Cilvēktiesību tiesas prakse.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
sponger
26. Maijs 2016 / 14:03
0
ATBILDĒT
Nāk atmiņā viens pasākums LU Lielajā aulā par rīcībspējas ierobežošanu, kur par kādu sievieti, kurai ir mentālas problēmas un iespējams bija (toreiz vēl) atņemta rīcībspēja, teica, ka viņai ir grūtības orientēties pilsētās, kurās viņa ir pirmo reizi, citādi viss normāli. Zālē esošā publika sāka smieties...
Ilgvars
23. Maijs 2016 / 12:14
0
ATBILDĒT
"Ir jānošķir traucējumi no invaliditātes. Traucējumi ir fizisks fakts, bet par invaliditāti tie kļūst tikai tad, kad sabiedrība nav gatava personu pieņemt tādu, kāda tā ir."
Nē, nē, uz vēlreiz nē. nekādas loģikas. ka'ds tam sakars ar sabiedrību.
Un par nemantiskajām tiesībām. ierobežot-neierobežot... bet fakts, ka no aizgādņiem VDEAK nepieņem dokumentus, ja tiesības pārstāvēt personu medicīnas iestādēs nav ierakstīts (un, turklāt, arī atsevišķi izcelts) tiesas spriedumā, ir fakts. Un kā būs ar pases maiņu - gulošs,nespējīgs pat roku pakustināt, neprot ne runāt, neko... Kā viņš saņems pasi?Un sociālo palīdzību ( ne pabalstus, bet pakalpojumus)? Ja aizgādnim tiesības pārstāvēt valsts un pašvaldības iestādēs nav ierakstītas spriedumā, no visām iesta'dēm aizgādnis lido kā korķis!!! Un daži te gudri spriedelē par nemantiskajām tiesībām. padomāt vajag loģiski kā būs labāk personai, nevis aizrauties ar pliku teoriju
Ilona
19. Maijs 2016 / 08:47
0
ATBILDĒT
no raksta izriet, ka cilvēki kļūst par invalīdiem sabiedrības spediena dēļ, nevis tāpēc, ka sava veselības stāvokļa dēļ nevar pilnvērtīgi izmantot savas tiesības. Tam kategoriski nepiekrītu - par invalīdu personu atzīst tad, kad tās veselības traucējumi ir tik smagi, ka tai grūti vai neiespējami pilnvēr'tigi savas tiesības realizēt - vai tie ir kustību traucējumi, vai tie ir garīga rakstura traucējumi, vai citas veselības problēmas (un tieši tāpēc to vērtē kompetentu ārstu komisija, nevis bābas uz piemājas soliņa) bet nekādi ne sabiedrības nesaprašana vai nepeiņemšana.
Seskis - paldies, labs komentārs
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 5
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
3
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties