Tiesu runas stils gadsimtu gaitā un atkarībā no valsts ir būtiski mainījies. Ir bijuši laiki, kad uzvaru tiesā varēja nodrošināt skaista un pārliecinoša runa.1 Ir bijuši laiki, kad tiesu runas ilgums un poētisms ir ticis vērtēts kā īpaša talanta izpausme.2 Turpretim mūsdienās veiksmi tiesvedībā primāri nodrošina juridisko normu un tiesu prakses pārzināšana. Laba un strukturēta tiesu runa ir uzvaru papildinošs palīglīdzeklis, bet noteikti ne vienīgais talants, ar kuru ierasties uz tiesas sēdi.
Tiesu runa ir viens no publiskās runas un daiļrunas veidiem līdzās reprezentatīvajai daiļrunai un politiskajai daiļrunai. Ir vairāki publiskas runas veidi – referāts, lekcija, ziņojums, pārskats, uzruna, aicinājums, aizstāvība, apsūdzība, aģitācijas runa, apsveikums, deklamācija u.c.3 Tiesu runa savā ziņā ietver visus iepriekš minētās publiskās runas elementus, jo tajā jāspēj līdzsvarot gan informatīvo un zinātnisko, gan emocionāli ietekmējošo materiālu. Tiesu runas prasmes būtu apgūstamas tiem juristiem, kuri plāno uzstāties tiesas sēdēs, tātad – advokātiem un prokuroriem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.