Jau vairākus gadus nopietnos ārvalstu medijos ik pa laikam rodamas mulsinošas un pirmšķietami uz fantastikas robežas balansējošas esejas un prātojumi par juristu un advokātu nākotni: turpmāk to darbu vienkāršākajos gadījumos aizstāšot roboti jeb apjomīgas datu sistēmas, kas juridiskajos dokumentos esošo tekstu izanalizēs un sniegs atbildi par risinājumu. "Tradicionālie juristi" – augstākās raudzes profesionāļi – ar savām zināšanām, pieredzi un individuālo pieeju savā ziņā paliks kā ekskluzīvs pakalpojums, nodrošinot klientam īpašu drošību par juridisko pakalpojumu nevainojamu kvalitāti.
Līdz šim šādas nākotnes vīzijas pārsvarā zīmētas un konstruētas IT tehnoloģiju dzimtenē ASV, ko varētu arī neņemt vērā. Taču nu jau IT un jurisprudences savienība piesaka sevi kā dzīvotspējīgu arī Vācijā, liekot sarosīties konservatīvajai Eiropai. Piemēram, 22. septembrī ietekmīgais izdevums Die Zeit veltījis atsevišķu publikāciju jaunajiem procesiem, ko var jau dēvēt par revolūciju juristu profesijā. Ātri attīstās jauni IT uzņēmumi, kas jau tuvākajā nākotnē pretendē uz to, ka to izstrādātie algoritmi spēs izdarīt 50 % darba, ko pašreiz advokātu kantoros veic jaunie juristi. Jau pašreiz darbojas, piemēram, vairāki interneta servisi (Flight Right, Euclaim u.c.), kuros pasažieris vien ievada lidojuma datus, lai ar 97 % varbūtību uzzinātu, vai viņam pienākas kompensācija, piemēram, par lidojuma kavējumu.
Jauno IT inovāciju stratēģijas ekspertus jau piesaistījušas tādas slavenas advokātu firmas kā Baker & McKenzie un Freshfields, jo tiek novērtēti nākotnes plusi, ko dos pašapmācošās (self-learning) programmas, kas ar katru līgumu un lietu sniegs arvien precīzākus rezultātus un ļaus juristiem koncentrēties uz komplicētākiem juridiskiem jautājumiem. Anglijā jau ir izveidoti uzņēmumi, kas piedāvā programmas, lai ātrāk analizētu tūkstošiem lapu dokumentus, piemēram, apjomīgos kompāniju pirkšanas–pārdošanas darījumos (due diligence). Vācijā jau vairākas universitātes studentiem piedāvā seminārus, kas veltīti juridiskajām tehnoloģijām (Legal-Tech)...
Skeptiķi varētu apgalvot, ka nekad neviena datorprogramma neizpratīs juridiskās nianses tik pilnīgi, lai aizvietotu dzīvu cilvēku. Tas tiesa. Tomēr jāatzīst, ka varbūt 90 % dzīves gadījumu, kur nebūtu strīda par judikatūrā vēl nenostiprinātas atziņas pakāpenisku izkristalizēšanu, ļoti palīdzētu datorprogramma, kura ne vien, piemēram, valsts iestādēm ļautu jau savlaicīgi sastādīt juridiski korektus un spēkā esošajām normām atbilstošus administratīvos aktus, bet novērstu neuzmanības, nezināšanas vai paviršības kļūdas. Ja salīdzina ar citām dzīves jomām, tad jāpiekrīt tiem, kas novērojuši, ka juridiskā profesija gandrīz vienīgā līdz šim veiksmīgi ir saglabājusi savu vēsturisko imidžu. Pavāri jau sen nemizo kartupeļus, ārsti – pat paši dažkārt nepieskaras skalpelim, daudzi mūzikas stili attīstījušies, tikai pateicoties datoriem, pat automašīnu šoferus jau spēj aizvietot roboti...
Tuvākajos gados jārēķinās ar to, ka IT stratēģi neapstāsies pie jau sasniegtā un visai drīz juridiskajā profesijā varētu ienākt jaunas metodes, cits lietu risināšanas ātrums un prasības, kas ietekmēs juristu ikdienu.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.