Tālāk rakstītais nav ne zinātnisks traktāts, ne izsmeļošs pētījums par aktuālu problēmu, ne arī pilnīgs visu iespējamo argumentu apkopojums. Tālāk rakstītais ir mēģinājums pievērst uzmanību sarežģītai problēmai, kurai nākamo pāris gadu laikā būtu jārod saprātīgs risinājums.
Šā brīža situācijas novērtējums un rīcība
Aptuveni pirms pusotra gada notika Latvijas ekspertu pieredzes apmaiņas brauciens uz Īrijas Probācijas dienestu. Pieredzes apmaiņas temats bija darbs ar nepilngadīgajiem likumpārkāpējiem. Īrijas Probācijas dienests iepazīstināja ar savām metodēm darbā ar bērniem un izrādīja gan policijas iecirkni, gan bērnu dienas centrus, gan darbu tiesās, gan arī bērnu resocializācijas centrus. Īru bērnu tiesnešu vērtējumā kā ļoti smags likumpārkāpuma gadījums tika novērtēta lieta, kurā kāda 16 gadus veca meitene, būdama alkohola reibumā, diviem saviem vienaudžiem bija atņēmusi mobilos telefonus, kuri vēlāk tika atdoti atpakaļ. Šī meitene ar tiesas spriedumu tika nosūtīta uz bērnu resocializācijas centru, kurš pēc savas būtības pielīdzināms Latvijā esošajai Cēsu audzināšanas iestādei nepilngadīgajiem. Latvijā šāds likumpārkāpums noteikti netiktu uzskatīts par tādu, kura dēļ bērns ir jāsūta uz audzināšanas iestādi. Kad Īrijas kolēģiem tika paskaidrots, ka Latvijā uz audzināšanas iestādi nosūta tikai bērnus, kas izdarījuši slepkavības un smagus dzimumnoziegumus, īriem bija tikai viens jautājums: "Vai Latvijā vispār ir bērnu antisociālas uzvedības prevencijas sistēma?"
2015. gadā 747 bērni izdarīja 935 noziedzīgus nodarījumus. 2016. gada pirmajā pusgadā 308 bērni izdarīja 518 noziedzīgus nodarījumus. Lielākā daļa bērnu izdarīto noziedzīgo nodarījumu 2015. gadā ir paveikti pret īpašumu (566 noziedzīgi nodarījumi) – visbiežāk izdarītas zādzības (268), krāpšanas, piesavināšanās nelielā apmērā (254), mantas tīša iznīcināšana un bojāšana (177). Šajā statistikas sadaļā ietilpst arī 62 bērnu izdarīti laupīšanas gadījumi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.