2017. gada 29. martā norisinājās Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes un Latvijas Zvērinātu advokātu padomes kopīgi rīkotā konference "Maksātnespējas risinājumi biznesa vadības ekspertu un juristu skatījumā". Šīs konferences ietvaros diskusijas veidā tika apzinātas un aktualizētas arī dažādas idejas maksātnespējas procesa regulējuma uzlabošanai, kā vienu no tām minot faktiskās maksātnespējas iestāšanās dienas institūta atjaunošanu.
Faktiskās maksātnespējas iestāšanās dienas institūts nav nekas jauns, proti, tas jau ir bijis ietverts likumā "Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju" (spēkā no 1996. gada 12. septembra līdz 2008. gada 1. janvārim), taču, stājoties spēkā vēlākajiem maksātnespējas likumiem, šīs normas nav saglabātas. Tomēr maksātnespējas nozares profesionāļu vidū šis regulējums nav aizmirsts, un ik pa brīdim tas aktualizēts dažādās diskusijās un darba grupās. Piemēram, ikreiz, kad Tieslietu ministrijas vai Saeimas Juridiskajā komisijā ticis diskutēts par būtiskām izmaiņām Maksātnespējas likumā, ir izskanējis arī priekšlikums par faktiskās maksātnespējas iestāšanās dienas institūta atjaunošanu, taču atsaucību un tālāku virzību šis priekšlikums līdz šim nav guvis. Līdz ar to šā raksta mērķis ir skaidrot faktiskās maksātnespējas iestāšanās dienas juridisko būtību un nepieciešamību.
Parādnieka maksātnespējas process bieži vien tiek uzsākts ilgu laiku pēc tam, kad jau iestājusies parādnieka faktiskā maksātnespēja. No pašreiz spēkā esošā Maksātnespējas likuma (pieņemts 2010.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.