17. Oktobris 2017 /NR. 43 (997)
Intervija
“Nosauciet man jebkuras pamattiesības, par kurām jūs gribētu parunāt!”
Zdeneks Kūns intervijā Dacei Šulmanei
Foto: Boriss Koļesņikovs

Rīga arvien biežāk kļūst par dažādu starptautisku tiesību konferenču un forumu namamāti, kas aicina to apciemot Eiropas un pasaules līmeņa tiesību zinātniekus un praktiķus. Baltijas valstis daudzi no viņiem apmeklē pirmoreiz, un šādi starptautiski pasākumi dod iespēju klātienē tikties ar atzītiem tiesību ekspertiem. Pirms neilga laika Rīgu starptautiskas konferences ietvaros apmeklēja Čehijas Augstākās administratīvās tiesas tiesnesis un tiesību zinātnieks, monogrāfijas "Tieslietas Centrāleiropā un Austrumeiropā: mehāniskās jurisprudences transformācija?" autors Dr. Zdeneks Kūns (Zdeněk Kühn). Viņš sarunā ar Daci Šulmani sniedza savu ieskatu tiesību aktualitātēs Čehijā un Eiropā.

Sakiet, kā jūs sevi redzatvairāk kā tiesnesi vai tiesību zinātnieku?

Tas ir labs jautājums. Protams, oficiāli man būtu jājūtas vairāk kā tiesnesim, jo tas ir mans pilnas slodzes darbs. Tiesību zinātnē strādāju uz pusslodzi. Bet, godīgi sakot, to ir grūti pateikt. Par to tieši vakar runājām ar draugiem – kolēģiem tiesnešiem, ka brīdī, kad tu raksti spriedumu, tu nevari būt zinātnieks. Akadēmiskās vēlmes ir jāatstāj malā, jāatturas no savu akadēmisko ideju uzspiešanas spriedumos. Tomēr vispārīgi tam neko nevar padarīt: dažkārt tu turpini domāt kā tiesību zinātnieks. Turklāt es redzu atšķirības starp tiesnešiem, kas nāk no akadēmiskās vides un kas ir profesionāli karjeras tiesneši. Īsumā summējot: domāju, ka tomēr vairāk esmu tiesību zinātnieks.

Savā monogrāfijā jūs norādāt, ka vēl joprojām tiesību zinātnē trūkst darbu, kas būtu veltīti padomju tiesību problemātikai, turpretī netrūkst literatūras par nacistu perioda tiesībām. Vai kopš jūsu grāmatas izdošanas ir kas mainījies?

Jā, Čehijā ir parādījušās jaunas publikācijas par šo tēmu. Tomēr vēlos norādīt uz atšķirību starp darbiem par nacistu ēru un komunisma ēru. Šajā sakarā vēlos ko pastāstīt: pirms savas grāmatas pabeigšanas es tās ideju prezentēju Heidelbergā Maksa Planka institūtā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties