Tieslietu ministrija ir sagatavojusi apskatu par Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) spriedumiem vairākās tiesību nozarēs, kas atspoguļo aktualitātes EST praksē un Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dalībvalstīs risināmo jautājumu daudzveidību. EST atziņas ir saistošas ne tikai attiecīgās lietas pusēm, bet arī visām ES dalībvalstīm.
Šajā EST spriedumu apskatā ir ietverti spriedumi par laika posmu no 2016. gada oktobra līdz 2017. gada septembrim šādās lietu kategorijās: datu aizsardzība (C-398/15 Camera di Commercio pret Salvatore Manni; C-610/15 Stichting Brein pret Ziggo BV, XS4ALL Internet BV; C-528/14 Patrick Breyer pret Vācijas Federatīvo Republiku; C-203/15 Tele2 Sverige AB pret Post-och telestyrelsen un C-698/15 Secretary of State for the Home Departament pret Tom Watson, Peter Brice, Geoffrey Lewis), aviolidojumi (C-559/16 Birgit Bossen and Others v Brussels Airlines SA/NV; C-315/15 Pešková un Peška), ES krimināltiesību jautājumi (C-218/15 Paoletti u.c.; C-452/16 Poltorak, C-453/16 Özçelik, C-477/16 Kovalkovas), patvēruma meklētāji un terorisms (C-573/14 Lounani; C-638/16 PPU X un X pret État belge; C-643/15 un C-647/15 Slovākijas Republika un Ungārija pret ES Padomi; C-544/15 Sahar Fahimian pret Bundesrepublik Deautschland).
1. Datu aizsardzība
1.1. Lietā C-398/15 Camera di Commercio pret Salvatore Manni EST apskatīja jautājumu par akciju sabiedrības tiesībām tikt aizmirstam Uzņēmumu reģistrā pēc tās izbeigšanās.
Itālijas uzņēmums cēla prasību Tirdzniecības palātā, apgalvojot, ka iemesls, kāpēc tas nevar pārdot savas ēkas, ir Uzņēmumu reģistrā pieejamie dati, kuri norāda par tā saistību ar uzņēmumu, kuram ir pasludināta maksātnespēja.1 Uzņēmums apgalvoja, ka likumi, kuri ievieš Direktīvu 95/46/EK,2 paredz zināmā laikā pēc uzņēmuma likvidācijas ierobežot piekļuvi ar to saistītajiem datiem.3 Jānorāda, ka attiecībā uz tiesībām tikt aizmirstam EST zīmīgajā Google Spain spriedumā norādīja, ka tā ir tiesība, kura paredz datu subjektam tiesības datu kontrolierim pieprasīt savu personīgo datu izdzēšanu, lai nodrošinātu privātās dzīves neaizskaramības, datu aizsardzības, kā arī goda un cieņas ievērošanu.4 Jāņem vērā, ka ES tiesības paredz dalībvalstīm pienākumu veikt pasākumus, kas ir vajadzīgi, lai nodrošinātu, ka akciju sabiedrības atklātībai obligāti nodod ziņas par sabiedrības locekļu iecelšanu amatā, atbrīvošanu no amata, kā arī likvidatoru iecelšanu maksātnespējas gadījumā.5 EST uzvēra, ka šāda pienākuma mērķis ir aizsargāt trešo personu intereses attiecībā pret akciju sabiedrībām un sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, ja vienīgais nodrošinājums, ko tās piedāvā trešajām personām, ir aktīvi.6
Ņemot vērā darījumu starp dalībvalstīm pieaugumu pēc iekšējā tirgus izveides, īpaši svarīgi ir veicināt tiesisko noteiktību starp sabiedrībām un trešajām personām, ļaujot ikvienai personai viegli iepazīties ar pamatdatiem, kas attiecas uz komercsabiedrības uzbūvi.7 Atbilstoši iepriekšminētajam un ievērojot atklātības principu, EST atzina, ka datu saglabāšana pēc sabiedrības likvidācijas nerada nesamērīgu iejaukšanos attiecīgo personu pamattiesībās,8 kā arī ka, piedaloties ekonomiskās attiecībās, personai ir pienākums atklāt šādus datus, aizsargājot trešo personu intereses.
Apskatītajā kontekstā jāmin, ka no 2018. gada spēkā stāsies Vispārīgā datu aizsardzības regula,9 aizvietojot līdzšinējo Direktīvu 95/46/EK.
1.2. Lietā C-610/15 Stichting Brein pret Ziggo BV, XS4ALL Internet BV EST vērtēja, vai tīmekļvietnes, kuras satur ar autortiesībām aizsargātus darbus, uzturēšana var veidot autortiesību pārkāpumu (Stichting Brein ir autortiesību īpašnieku interešu aizstāvības fonds Nīderlandē).
Lietā EST apskatīja tādu vietņu kā, piemēram, The Pirate Bay, darbības ar autortiesību aizsargātiem objektiem, ņemot vērā, ka pati vietne šādus objektus nesatur, bet tikai piedāvā lietotājiem sistēmu, kas ļauj tos augšupielādēt un lejupielādēt.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.