9. Janvāris 2018 /NR. 2 (1008)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par līdzsvaru starp dzīvokļu īpašniekiem un zemes īpašniekiem
1
Mg. iur.
Jānis Zeltiņš
SIA “Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” administratīvais direktors 
Mg. oec., Bac. iur.
Jana Samuša
sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Ordo Property Management” valdes locekle 

Iespējams, sarežģītākais izaicinājums tiesību normu piemērotājiem ir tas, ka likumiskā zemes noma pati par sevi ir nepilnība, kura neiekļaujas spēkā esošajos normatīvajos aktos.

Latvijas Republikas tiesībsargs Juris Jansons, sniedzot viedokli lietā Nr. 2017-17-01 "Par 2017. gada 1. jūnija likuma "Grozījumi likumā "Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju"" 1. panta un 2017. gada 22. jūnija likuma "Grozījumi likumā "Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās"" atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 105. pantam", norāda, ka piespiedu dalītais īpašums un no tā izrietošās problēmas ir valsts netālredzīgas politikas rezultāts, tāpēc, tiesībsarga ieskatā, nav samērīgi tik ilgstoši nerisināt visas problēmas cēloni – pašas piespiedu nomas attiecības.1

Autori pilnībā pievienojas viedoklim, ka, nerisinot likumiskas zemes nomas izbeigšanu, problēmas tikai pieaug. Valstij ir jāatbrīvojas no sistēmas, kurā dzīvokļu īpašnieki maksā, lai atsevišķi zemes īpašnieki varētu pelnīt.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
11. Janvāris 2018 / 15:48
0
ATBILDĒT
Pirmās Latvijas Republikas laikā pamatoti tika atzīts, ka dzīvokļa īpašums nevar pastāvēt kā atsevišķs īpašuma objekts. Apstāklis, ka likumdevējs ir kreacionējis speciālo tiesību normu - Dzīvokļa īpašuma likumu negroza situāciju, ka dzīvokļa īpašniekam nekas nepieder. Kas tad pieder dzīvokļa īpašniekam - iekšējie logi, ārējie ir fasādes, tātad kopīpašumā, sienas nepieder, jo nesošās konstrukcijas, grīda un griesti nepieder, arī nesošās konstrukcijas, pat radiatori ir saistīti ar mājas apkures sistēmu. Tātad dzīvokļa īpašniekam pieder tikai gaisa telpa, kas ierobežota ar dzīvokļa sienām, pārējais ir kopīpašums, par ko lemj mistiska organizācija - dzīvokļa īpašnieku kopība. Atšķirībā no zemes īpašnieka, kurš savu zemi var nodot citam, nostājoties uz robežas ar vienu kāju, uzliekot akmeni uz galvas un simboliski pasniedzot zemes sauju jaunajam īpašniekam, dzīvokļa īpašnieks var nodot tikai durvju atslēgas un nodrošināt pieeju vairākiem gaisa kubikmetriem. Patiesībā dzīvojamās mājas īpašnieki ierobežo zemes īpašnieka tiesības uz gaisa telpu un zemes dzīlēm, kurās ierušināti patvaļīgās būvas pamati. Ja zemes īpašnieks ir komersants, tad dzīvokļa īpašnieki atzīstami par patiesajiem labuma guvējiem, kuriem jāmaksā ne tikai nomas maksa par zemes nomu, bet arī nodokļi par komersanta komercdarbību. Pārējos gadījumos daudzdzīvokļu mājas kopā ar iedzīvotājiem un mantu ir zemes īpašnieka īpašums.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties