Valsts amatpersonas statusa precīza izpratne ir būtiska kā noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā, kuru izdarītājs ir šis speciālais subjekts, kvalifikācija procesā, tā arī norobežojot tādus nodarījumus no citiem noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā (KL 326.1, 326.2 pants) un noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā (KL 196., 197., 198. pants). Šo krimināltiesību teorijas atziņu1 apstiprina arī judikatūra2 un tiesu prakse,3 kas arī bija par pamatu šā raksta tapšanai, lai veiktu valsts amatpersonas jēdzienā ietverto pazīmju analīzi pašreizējā krimināltiesiskajā regulējumā.
Ieskats Krimināllikuma 316. pantā izdarītajos grozījumos
Valsts amatpersonas jēdziens ir noformulēts Krimināllikuma4 (turpmāk – arī KL) 316. panta pirmajā daļā, tās sākotnējā redakcijā izsakot to šādi: "Par valsts amatpersonām uzskatāmi valsts varas pārstāvji, kā arī ikviena persona, kura pastāvīgi vai uz laiku izpilda valsts vai pašvaldības dienesta pienākumus un kurai ir tiesības pieņemt lēmumus, kas saistoši citām personām, vai kurai ir tiesības veikt uzraudzības, kontroles, izziņas vai sodīšanas funkcijas vai rīkoties ar valsts vai pašvaldības mantu vai finanšu līdzekļiem."
Šāda KL 316. panta pirmās daļas redakcija bija spēkā līdz 2013. gada 31. martam, jo ar 2012. gada 13. decembra likumu5 norāde uz izziņas funkciju tika aizstāta ar norādi uz izmeklēšanas funkciju, tādējādi saskaņojot šo regulējumu ar Kriminālprocesa likumā ietverto.
Nākamie grozījumi KL 316. panta pirmajā un trešajā daļā izdarīti ar 2014. gada 15. maija likumu,6 kas tika pamatoti ar to, ka Latvija 2013. gada 3. oktobrī kļuva par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Kukuļošanas apkarošanas starptautiskajos biznesa darījumos darba grupas dalībvalsti, un 2014. gada 6. martā Saeima pieņēma Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu "Par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Konvenciju par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos"7 (turpmāk – Pretkorupcijas konvencija), pieņemot un apstiprinot šo konvenciju, tādējādi uzņemoties no tās izrietošās saistības, kas savukārt uzlika pienākumu nodrošināt Latvijas tiesību aktu atbilstību Pretkorupcijas konvencijas prasībām.
Līdz ar to Tieslietu ministrija likumprojekta "Grozījumi Krimināllikumā" Nr. 749/LP11 trešajam lasījumam iesniedza priekšlikumu grozījumiem KL 316. pantā, kas bija izskatīti un atbalstīti Tieslietu ministrijas pastāvīgajā Krimināllikuma darba grupā. Ņemot vērā OECD Kukuļošanas apkarošanas starptautiskajos biznesa darījumos darba grupas norādi, ka KL neparedz autonomu ārvalsts amatpersonas definīciju, kas atbilstu Pretkorupcijas konvencijas 1. panta ceturtās daļas prasībām, tika rosināts izteikt KL 316. panta pirmo un trešo daļu jaunā redakcijā.
Kā skaidrots tieslietu ministres B. Brokas 2014. gada 28. marta vēstulē "Par priekšlikumiem likumprojektam "Grozījumi Krimināllikumā" Nr. 749/LP 11"),8 kas adresēta Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājai I. Čepānei, veikt grozījumus KL 316. panta pirmajā un trešajā daļā, iekļaujot ārvalstu amatpersonas autonomu definīciju saskaņā ar Pretkorupcijas konvencijas 1. panta ceturtajā daļā norādītajām pazīmēm, ir nepieciešams, lai nodrošinātu Latvijas tiesību aktu atbilstību Pretkorupcijas konvencijas 1. panta prasībām.
Daļēji atbalstot Tieslietu ministrijas priekšlikumu un iekļaujot to Saeimas Juridiskās komisijas priekšlikumā, KL 316. panta trešajā daļā tika noteikts, ka "par valsts amatpersonām uzskatāmas arī starptautisko organizāciju, starptautisko parlamentāro asambleju un starptautisko tiesu amatpersonas un minēto institūciju deleģētās personas, kā arī jebkura persona, kura ieņem likumdevēja, izpildvaras vai tiesu varas amatu ārvalstī vai jebkurā tās administratīvajā vienībā, neatkarīgi no tā, vai šī persona amatā ir iecelta vai ievēlēta, kā arī jebkura persona, kura veic publisku funkciju ārvalsts, tai skaitā tās administratīvās vienības, aģentūras vai valsts uzņēmuma interesēs".
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.