12. Jūnijs 2018 /NR. 24 (1030)
Intervija
Abstrakti domājošam juristam ir jāzina arī pasaules tiesību vēsture
11
Dr. iur. Sanita Osipova intervijā Dinai Gailītei
Foto: Boriss Koļesņikovs

"Jurista Vārds" jau ir informējis savus lasītājus (Nr. 7, 13.02.2018) par šajā pavasarī svinīgi atvērto prof. Sanitas Osipovas monogrāfiju "Eiropas tiesību priekšvēsture", kas pirmoreiz latviešu valodā sniedz iespēju iepazīties ar senās Ēģiptes, Divupes, Izraēlas un Grieķijas tiesībām, kuru savstarpējā mijiedarbība un attīstība būtiski ietekmēja tiesību kultūru, kurā savas saknes savukārt balsta visa Eiropas juridiskā tradīcija. Romiešu tiesības ir būtiskas kā daļa no eiropiešu kopīgās identitātes.

S. Osipovas grāmata ir vienreizīga vairāku iemeslu dēļ. Tas ir pirmais latviešu zinātnieka darbs par Eiropas tiesību priekšvēsturi un viens no retajiem Latvijas zinātnieku oriģinālajiem veikumiem par šo pasaules vēstures posmu vispār. Turklāt ļoti apjomīgais pētījums (vairāk nekā 400 lpp.) par reti pētīto tiesību vēstures periodu ir vienas autores darbs, nevis vairāku zinātnieku kopīgs veikums. Tāpat jākonstatē, ka laikā, kad jebkura zinātniska darbība Latvijā tiek orientēta uz tūlītēju praktisko pielietojamību, šādi – fundamentāli – pētījumi ir aizvien lielāks retums, sava veida zinātniska "greznība" (ko varētu atļauties tikai lielās nācijas ar milzīgu šauri specializētu zinātnieku skaitu) un tādēļ vēl jo vairāk svinams notikums.

"Jurista Vārda" saruna ar monogrāfijas autori – par to, kāpēc viņa izlēma pievērsties šim maz pētītajam un ļoti senajam tiesību vēstures posmam, un to, kādas grūtības jāpārvar zinātniekam, lai paveiktu tik apjomīgu darbu. Kā arī par to, kāpēc mūsdienu juristam tomēr būtu jāzina ne vien Latvijas, bet arī pasaules, tai skaitā Eiropas, tiesību vēsture.

Kāpēc izlēmāt ķerties tieši pie šī temata – Eiropas tiesību priekšvēstures

Pirms 15–20 gadiem man bija ideja uzrakstīt latviski visu Eiropas tiesību vēsturi – no sākuma līdz galam. 2004. gadā iznāca mana grāmata "Viduslaiku tiesību spogulis", kas aplūko viduslaiku tiesības, visai tradicionāli koncentrējoties uz kontinentālo Eiropu, Lielbritāniju un Skandināvijas valstīm.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurčiks
16. Jūnijs 2018 / 09:52
1
ATBILDĒT
Piekrītu Osipovai, juristam ir jāzina ne vien juridiskā tehnika, bet arī tiesību vēsture un filosofija. Diemžēl Latvijā juristu augstākā izglītība ir nokritusies profenes līmenī. Doktori pārsvarā ir nevis Zinātnieki ar Redzējumu tiesībās, bet šaurā jomā kaut kādu raksta galu uzrakstījuši viduvēji censoņas...
Viesturs
14. Jūnijs 2018 / 17:20
0
ATBILDĒT
Eh būs vien jāķeras pie lasīšanas :)
S.Osipovai paldies par darbu, un, lai visur veicas!
Izjūtu visdziļāko cieņu kā pret pasniedzēju, no laikiem, kad viņa sāka pasniegt LU.
Forši, ja cilvēkam ir savas domas, griba, spējas, un dzīve to ļauj realizēt!
un gramatiku arī būtu ieteicams zināt
13. Jūnijs 2018 / 09:35
6
ATBILDĒT
Jautājums

Vienskaitlis

Daudzskaitlis

Nominatīvs: Kas? vēsture vēstures
Ģenitīvs: Kā? vēstures vēsturu
Datīvs: Kam? vēsturei vēsturēm
Akuzatīvs: Ko? vēsturi vēstures
Instrumentālis: Ar ko? ar vēsturi ar vēsturēm
Lokatīvs: Kur? vēsturē vēsturēs
Vokatīvs: ! vēsture! vēstures!


skat., piem., https://laacz.lv/tmp/loc.php?vards=v%C4%93sture&dzimte=2
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties