7. Augusts 2018 /NR. 32 (1038)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par būtiskākajām izmaiņām, ko ievieš Maksātnespējas likuma grozījumi
1
Olavs Cers
Zvērināts advokāts, Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas Maksātnespējas tiesību advokātu sekcijas vadītājs 

2018. gada 1. jūlijā stājušies spēkā kārtējie apjomīgie grozījumi Maksātnespējas likumā, ko Saeima pieņēmusi 2018. gada 31. maijā.1 Maksātnespējas likumā, kurš ir spēkā kopš 2010. gada 1. novembra, tie jau ir devītie grozījumi, turklāt attiecībā uz šo likumu spēkā stājušies arī trīs Satversmes tiesas spriedumi par likuma normu atbilstību Satversmei.

Šī raksta mērķis, no autora skatpunkta papildinot jau iepriekšējā "Jurista Vārdā" Tieslietu ministrijas sniegto skaidrojumu,2 ir vērst uzmanību uz tiem Maksātnespējas likuma un saistītajiem Civilprocesa likuma grozījumiem, kas būtiski maina līdzšinējo maksātnespējas procesa regulējumu.

Likumprojekta "Grozījumi Maksātnespējas likumā" sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumā (anotācijā)3 Tieslietu ministrija norāda uz vismaz četrpadsmit dažādām problēmām un jautājumiem, kas būtu risināmi ar šiem likuma grozījumiem.

Daļu no tiem, piemēram, "ģimenes maksātnespējas procesa" depozīta palielināšanu par vienu minimālo mēnešalgu, likumdevējs nav akceptējis, par ko jāizsaka zināma nožēla. Proti, līdz ar to turpinās situācija, kurā maksātnespējas procesa administratoram par vienu minimālo atlīdzību (depozītu) ir jāadministrē gan vienas fiziskās personas, gan vairāku fizisko personu kopīgs maksātne­spējas process.4 Tieslietu ministrija likumprojekta anotācijā pamatoti norāda, ka šāds regulējums nenodrošina visu maksātnespējas procesā iesaistīto personu interešu samērīgu ievērošanu, jo būtībā norit tik fizisko personu maksātnespējas procesi, cik tajā esošās personas. Tomēr depozīta apmēru likumdevējs nolēmis nemainīt, saglabājot netaisnīgo regulējumu. Jāizsaka cerība, ka noraidītais priekšlikums tiks uzturēts arī nākamajos Maksātnespējas likuma grozījumos, un tādi noteikti tiks gatavoti, jo 2018. gada 19. jūlijā pēc neilga pārtraukuma notika kārtējā Maksātnespējas regulējuma pilnveidošanas darba grupas sanāksme.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
7. Augusts 2018 / 12:04
0
ATBILDĒT
Labi teikts.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties