Piemērojot personām drošības līdzekli – apcietinājumu vai piespriežot sodu, saistītu ar brīvības atņemšanu, tiesām ir principiāli svarīgi, pieņemot lēmumus, ņemt vērā personas veselības stāvokli, it īpaši personām, kam jau ir noteikta invaliditāte, kas saistīta ar funkcionāliem ierobežojumiem, vai personām, kurām noteiktas smagas vai nāvējošas diagnozes, kuru uzraudzība apcietinājumā nav iespējama, jo brīvības atņemšanas vietās personai nevar nodrošināt veselības uzturēšanai piemērotus apstākļus vai apstākļus, kas veicinātu atveseļošanos. Personu ar nāvējošām diagnozēm apcietināšana nav pieļaujama, jo netiek ņemts vērā humānisma princips. Personu ar smagām diagnozēm apcietināšana pārkāpj vairākas nacionālo tiesību normu prasības, kā arī šādā gadījumā netiek ievērota Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija un Eiropas Komitejas spīdzināšanas un necilvēcīgas vai pazemojošas rīcības vai soda novēršanai (turpmāk – CPT) standarti.
Aprūpe un palīdzība
Latvijā brīvības atņemšanas iestādēs medicīnisko darbinieku kvalifikācija liedz smagi slimiem cilvēkiem sniegt medicīnisko palīdzību tādā apjomā, kādu pieprasa attiecīgā diagnoze. Ja ieslodzījuma vietā cilvēkam ir nepieciešama ātrā palīdzība, tās sniegšanai pastāv vairāki ierobežojumi.
Tā 2012. gada 12. aprīļa Rekomendācija Nr. CM/Rec(2012)5 par Eiropas ētikas kodeksu cietumu darbiniekiem paredz, ka cietumu darbiniekiem jānodrošina pilnīga veselības aizsardzība personām, kuras atrodas viņu pārziņā, un nekavējoties jārīkojas, lai vajadzības gadījumā sniegtu medicīnisko palīdzību.1 Cietumu darbiniekiem personām ieslodzījuma laikā jānodrošina drošība, higiēna un atbilstošs uzturs.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.