20. Novembris 2018 /NR. 47 (1053)
Skaidrojumi. Viedokļi
Sākotnējais virtuālās valūtas piedāvājums: pašreizējā situācija un perspektīvas
Edgars Cebaks
LU Juridiskās fakultātes bakalaura studiju programmas students 

Pēdējā laikā jēdzienu "virtuāla valūta" lieto arvien biežāk. Virtuālās valūtas investīciju veidi neaprobežojas tikai ar ieguldījumiem Bitcoin un citos populāros un pasaulē pazīstamos virtuālās valūtas modeļos (piemēram, Litecoin, Dogecoin, Ethereum u.c.). Inovācijas virtuālās valūtas izmantošanas modeļos ļauj saņemt atbalstu daudzām jaunām idejām un projektiem, piemēram, ar pūļa finansēšanas palīdzību. Tagad svarīga ietekme uz ekonomiku šajā jomā ir arī tā dēvētajiem ICO/ITO – sākotnējam monētu piedāvājumam un sākotnējam žetonu piedāvājumam.

Šī ekonomiskā parādība dod iespēju jaunām kompānijām saņemt ieguldījumus virtuālajā valūtā savas idejas realizācijai. Ieguldījumu apjoms šajos projektos var sasniegt ievērojamas summas, piemēram, 2017. gadā visas investīcijas ICO projektos Latvijā kopējā summa sasniedza 28 650 000 eiro.1 Eiropā 2018. gada jūnijā ieguldījumi sasniedza sešus miljardus eiro.2

Tomēr Latvijā pašlaik nav ICO projektu un virtuālās valūtas regulējuma, un šāda veida ieguldījumus likumdevējs tieši neaizsargā, jo virtuālā valūta "ir līgumisks maksāšanas līdzeklis, to nevar, pirmkārt, uzskatīt ne par norēķinu kontu, ne par noguldījumu, maksājumu vai pārskaitījumu. Otrkārt, atšķirībā no parādiem, čekiem un citiem tirgojamiem dokumentiem, kas ir paredzēti Padomes Direktīvas 2006/112/EK3 135. panta 1. punkta d) apakšpunktā, tā ir tiešs maksāšanas līdzeklis to uzņēmumu starpā, kas to akceptē".4

Rakstā autors sniegs īsu pārskatu par ICO un ITO jēdzienu, iespējamiem riskiem un problēmām to izmantošanā, ICO klasifikāciju, kā arī ieskatu par turpmāko regulēšanas procesu.

 

ICO jēdziens un procesa būtība

ICO (no angļu val. – initial coin offering – sākotnējais virtuālās valūtas piedāvājums) un ITO (no angļu val. – initial token offering – sākotnējais žetonu piedāvājums)5 ir Latvijā neregulēti ieguldījumu procesi, ar kuru palīdzību tiek piesaistīti finanšu līdzekļi virtuālās valūtas veidā uz blokķēdes bāzes. ITO ir sava veida kuponi jeb žetoni, kas atkarībā no piešķirtās nozīmes un vērtības ir virtuālā valūta, vērtspapīri vai kāda cita prasība pret žetona emitentu.6 Emitents Finanšu instrumentu tirgus likuma 1.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties