20. Novembris 2018 /NR. 47 (1053)
Skaidrojumi. Viedokļi
Digitalizēts zemesgrāmatu reģistrs, kas balstīts uz blokķēdes darbības principiem
Samanta Lidere
LU Juridiskās fakultātes bakalaura studiju programmas studente 

Tiesības uz īpašumu ir vienas no būtiskākajām cilvēka pamattiesībām, kuru aizsardzībai un īstenošanai ir liela nozīme ne tikai personas eksistences nodrošināšanā, bet arī valsts un sabiedrības labklājības uzturēšanā.1 Šo konstitucionāli aizsargāto pamattiesību saturā ietilpst īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu, kuru nodrošināšana mūsdienās ir saistīta ar digitālās publiskās zemesgrāmatas darbību. Digitalizācijas process ir strauji attīstījies un radījis iespēju ieviest jaunas tehnoloģijas valsts pārvaldē, tostarp valsts administrētajos publiskajos reģistros, tādējādi palielinot veicamo uzdevumu efektivitāti, drošību, pārredzamību un pieejamību.

Blokķēdes tehnoloģija ir plaši pazīstama kā tehnoloģija, kas ir pamatā Bitcoin un citām kriptovalūtām, bet tikai nesen tā ir iemantojusi potenciālu kā tehnoloģija, kas varētu nodrošināt drošu piekļuvi digitalizētiem datiem konkrētā datubāzē (datu reģistrā). Blokķēdes tehnoloģija piedāvā risinājumus gan privātajam sektoram, gan arī valsts pārvaldes iestādēm. Šī tehnoloģija tiesību nostiprināšanas procesu zemesgrāmatās varētu padarīt drošāku, efektīvāku un lietošanai ērtāku. Šajā rakstā autore aplūkos blokķēdes tehnoloģijas ieviešanas iespējamību un nepieciešamību zemesgrāmatu reģistrā Latvijas tiesību sistēmā.

 

Blokķēdes tehnoloģija kā instruments informācijas sistēmas darbības nodrošināšanā

Blokķēde kā instruments, kas nodrošina informācijas sistēmu (datu reģistru) darbību, ir inovatīvs veids šīs tehnoloģijas izmantošanā. Līdz šim blokķēdes tehnoloģija tika izmantota kā publiska darījumu virsgrāmata kriptovalūtas Bitcoin darbībā. Bitcoin darbības pamatā tika izmantota publiskā blokķēde, kas ir pieejama un redzama ikvienam interneta lietotājam, un ikviens var pievienoties šai blokķēdei no savas ierīces. Turpretim, lai piedalītos privātā blokķēdē, ir nepieciešama atļauja no ķēdes izveidotāja. Privātā blokķēdē tās izveidotājs var mainīt blokķēdes nosacījumus un izveidot tādas modifikācijas, kas, piemēram, atsevišķiem lietotājiem dos tiesības blokķēdē pievienot informāciju vai tikai ļaus informāciju redzēt bez iespējas veikt informācijas ievadi, rediģēšanu vai dzēšanu.

Rakstā autore galvenokārt apskatīs jautājumus, kas saistīti ar privāto blokķēdi, kas vislabāk būtu piemērota zemesgrāmatu reģistra darbībai. Privātās blokķēdes tehnoloģija ir guvusi pamatotu popularitāti nekustamo īpašuma nozarē, jo blokķēde sniedz iespēju ātri apmainīties ar dokumentiem, tajā pašā laikā nodrošinot informācijas ticamību un procesu caurredzamību.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties