Dažkārt nākas novērot, ka Valsts kontroles loma un pienākumi tiek pārprasti. Viens no izplatītākajiem pieņēmumiem ir tāds, ka mūsu galvenais uzdevums ir meklēt par dažādām neizdarībām un nejēdzībām atbildīgās personas un nodrošināt, ka tās saņem pelnītu sodu. Jā, saskaņā ar Valsts kontroles likumu mūsu darbības mērķis ir atrast trūkumus valsts pārvaldes iestāžu darbībā, tomēr vēl būtiskāks un dažkārt arī sarežģītāks uzdevums ir ieteikt, kas un kādos termiņos iestādēm būtu darāms, lai atklātie trūkumi tiktu novērsti un neatkārtotos.1
Revīziju rezultātā sniegtie ieteikumi ir mūsu darba būtiskākā pievienotā vērtība. Augstāko revīzijas iestāžu starptautiskie standarti, pēc kuriem vadāmies savā darbā, nosaka, ka revidentu sniegtajiem ieteikumiem ir jāveicina sabiedrības labklājība.2 VK ir ļoti svarīgi, lai tās sniegtie ieteikumi netiktu uztverti formāli, t.i., tikai kā veicamo darbību saraksts ar termiņiem, kuros iestādei "atrakstīties" par to ieviešanu.
Revīzijas ieteikumi iestādēm nav juridiski saistoši – un tieši tādēļ to noformulēšana prasa īpašas, savstarpējas uzticības pilnas attiecības ar revidējamo vienību.3 Ieteikums savu mērķi var sasniegt tikai tad, ja revidējamā vienība piekrīt revidentu atklātajai problēmai un sniegtajam ieteikumam, kā arī veic reālas darbības trūkumu novēršanai.
Dažkārt tas izdodas, dažkārt – ne pilnībā. Ja iestāde mūsu ieteikumiem vispār nepiekrīt un jau pašā saknē nevēlas atzīt konstatēto problēmu, mums ir iespēja vērsties pie valdības un aicināt Ministru kabinetu sniegt – nu jau saistošus – norādījumus konkrētajai iestādei.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.