17. Septembris 2019 /NR. 37 (1095)
Notikums
Vai bija vērts izveidot administratīvo tiesu
12
Sannija Matule
"Jurista Vārda" galvenā redaktora vietniece 

Jautājums, vai tādu maz vajag un kādu to veidot, pirms piecpadsmit divdesmit gadiem administratīvo tiesu kontekstā nemaz tik paradoksāls neizklausījās, jo tobrīd Latvijas tiesu sistēma mūsdienu veidolā tādu vēl nepazina. Taču bija juristi un tiesībnieki, kuri pārzināja šādu tiesu pamatbūtību un nepieciešamību demokrātiskā valstī, un, pateicoties šim virzītājspēkam, šogad jau ir sagaidīta administratīvo tiesu 15. gadskārta. Tās atzīmēšanai 2019. gada 6. septembrī LU Lielajā aulā izskanēja konference "No vispārējiem tiesību principiem izrietošā administratīvo tiesu kompetence", kuras ietvaros paustās atziņas atainoja – lēmums par administratīvo tiesu izveidi bija pareizs un darbs tām būs arī nākotnē, taču, iespējams, ar citiem akcentiem.

Sadarbībā ar Latvijas Universitāti (LU) un Tiesu administrāciju šo pasākumu organizēja Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrība Eiropas Sociālā fonda "Justīcija attīstībai" ietvaros, un tādēļ konferenci atklāja biedrības valdes priekšsēdētāja, Administratīvās apgabaltiesas tiesnese Lauma Paegļkalna.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
advokāts
17. Septembris 2019 / 18:07
19
ATBILDĒT
Sajūtas:
1) Izveidojās jauna tiesību nozare, ļoti interesanti un labi.
2) Tiesas sāka aizsargāt valsti pret negodīgām privātpersonām, jo tāda mums sabiedrība, diemžēl pie šī principa pierada.
3) Objektīvās izmeklēšanas princips pārvērtās par kaut ko nejēdzīgu un dīvainu, jo mēra sajūtai ir jābūt.
4) Rezultātā valstij daudz kas tiek piedots un objektīvi izmeklējot tiek piemeklēts papildus pamatojums, lietās, kur juridiski valstij vajadzētu zaudēt. Secīgi, valsts var atļauties savā praksē neko nemainīt, jo tiesas izglābs.
5) Tiesas strādā tik lēni, ka biznesam tās nav interesantas. Rezultātā savi jautājumi ir jākārto bez tiesvedības šajās tiesās, jeb tikai tad, kad vairs nekā citādi nevar - uzlikti sodi utt.
6) Iemesls kādēļ Administratīvās tiesas ir tik ļoti neefektīvas - veids kādā tās "objektīvi izmeklējot" izskata lietas, jo mēra sajūtai ir jābūt.
7) Žēl, ka nav jēgas pārsūdzēt IUB lēmumus, būtu daudz interesantu lietu, galu galā, publiskie iepirkumi, daudz naudas, bet tāda nu ir izšķiršanās, jo tā kā process Administratīvajās tiesās ilgs 5 gadus, tad secīgi Latvijā neko nevarētu uzbūvēt.
8) Administratīvās tiesas necienīgi atkratījās no LAPK lietu izskatīšanas, ko skata tagad civillietu tiesneši, bet jāsaka, ka skata manuprāt daudz efektīvāk. Izdarām secinājumus, kas darbojas labāk - nosacītā objektīvā izmeklēšana vai nosacītā sacīkste šajās lietās.
9) Karjeras jautājumi Administratīvajās tiesā, tas ir cirks, 32 gados Senatori, 2-3 gados paaugstinājumi uz nākamo instanci, utt. Blatu sistēma, jo pie civillietu un krimināllietu tiesnešiem šādi brīnumi nenotiek.
10) Un nē, nav jāpalielina Administratīvo tiesu štati, ir jāmācās efektīvi izskatīt lietas, var pie kolēģiem stažēties, var pagrozīt izpratni par objektīvo izmeklēšanu, bet var arī turpināt iesākto un tiesnešu nekad nepietiks.
Visu pateicu, veiksmi darbā ;)
Lietas dalībnieks.
17. Septembris 2019 / 08:46
24
ATBILDĒT
Augstākās tiesas Administratrīvo lietu departaments, t.sk., tā priekšsēdētāja Veronika Krūmiņa, kuras tiesvedībā kasācijas instancē atrodas lieta turpat trīs gadus, likumam noteicot, ka tiesai administratīvā lieta jāizskata pēc iespējas ātrāk, to nedara, bet tīksminās konferencēs un rakstos, cik tā administraīvā tiesa ir nozīmīga. Kāds liekulības tirgus!
Veronika Krūmiņa > Lietas dalībnieks.
17. Septembris 2019 / 13:56
13
ATBILDĒT
Tas, ka ir atsevišķas lietas, kuru izskatīšanai ir nepieciešams ilgāks laiks, nemazina administratīvo tiesu kopējo devumu tiesiskās domas un tiesas spriešanas attīstībā. Tas, ka pašlaik ALD nav pietiekamu resursu, lai izskatītu visas ienākošās lietas tādā termiņā, kas būtu apmierinošs, esam norādījuši jau vairākus gadus. Pastāvīgi arī tiek meklēti risinājumi lietu izskatīšanas termiņa samazināšanai (uz laiku palielināts senatoru skaits, pārskatīta nolēmumu struktūru u.c.).
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 9
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties