26. Novembris 2019 /NR. 47 (1105)
Skaidrojumi. Viedokļi
Informācijas sabiedrība
Dr. iur.
Sanita Osipova
Satversmes tiesas priekšsēdētājas vietniece, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesore 

Pasaule ap mums mainās. Maināmies arī mēs paši: savos paradumos, izpausmēs, brīvības robežās... Zinātniskās fantastiskas filmas vairs nešķiet nereāla fantāzija, bet gan visai iespējami nākotnes notikumu priekšvēstneši. Liekas, ka mēs jau dzīvojam šajā nākotnē. Pasaules izmaiņu pamatā ir "jaunās rotaļlietas", ko cilvēkiem ir sniegusi zinātne un industrija. Tāpēc valstij ir jābūt gatavai savus pienākumus pildīt jaunajā realitātē, ar atbilstošiem tiesiskiem instrumentiem joprojām nodrošinot taisnīgumu, kārtību un mieru sabiedrībā.

Kas šobrīd ir sabiedrība, kuras vārdā un interesēs darbojas valsts? Norberts Horns (Norbert Horn, 1936) uzskata, ka sabiedrība ietver visus cilvēkus, starp kuriem tieši vai pastarpināti veidojas savstarpējas attiecības. Turklāt mūsdienās šo attiecību tīklā dominē pastarpinātas jeb netiešas attiecības,1 jo tās veidojas ievērojami lielākam skaitam indivīdu nekā tiešās savstarpējās attiecības.2 Šāda izpratne ietver sabiedrībā kā attiecību sistēmā ne tikai valstī apvienotus indivīdus, kuru savstarpējā saskarsme lielākoties veidojas pastarpināti, piemēram, caur valsts varas struktūrām, kuru veidošanā leģitimējot pilsoņi līdzdarbojas un vienlaikus ir tām pakļauti, bet arī plašāku pārnacionālu sociālo attiecību tīklu. Kopš pagājušā gadsimta nogales zinātnieki novēro sabiedrības uzbūves un attiecību tīkla aizvien pieaugošo sarežģītību, un joprojām tiek pētītas jaunas izmaiņas tās struktūrās.3 Šos procesus ir ietekmējuši vairāki faktori, taču kā būtiskākos varētu minēt:

1) tiesiskas valsts koncepta nostiprināšanās Eiropas demokrātijās.4 Tiesiskā valstī, izmantojot juridiskus instrumentus (nacionālus likumus, starptautiskas konvencijas, nacionālās un pārnacionālās tiesas utt.), tiek konsekventi garantēts aizvien plašāks pamattiesību loks ikvienai personai.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties