Kvalitatīva tiesību normu izstrāde un piemērošana ir viens no būtiskākajiem aspektiem, kas veido sabiedrības uzticēšanos tiesībām, valsts pārvaldei un tiesām. Tādēļ vēl jo svarīgāk ir nodrošināt atbilstošu juridisko izglītību, kas sagatavo juristus, kuri sabiedrībai radīs uzticību tiesībām.
Kāda ir jurista misija
Demokrātiskas tiesiskas valsts pastāvēšanas viena no prasībām ir stabilitāte, kas balstīta kārtībā un ilgtspējā. Šāda stabilitāte ir iespējama, ja pastāv labi organizēta un uzticību pelnoša valsts un sabiedrības savstarpējā sadarbība, kuras pamatā ir vispāratzīti un saistoši rīcības noteikumi. Mūsdienu sabiedrībā šādi noteikumi ir iekļauti valsts vērtībās, tiesību principos un ārējos normatīvos aktos, kas kopumā veido tiesību sistēmu.
Tiesību sistēma spēj sekmīgi pastāvēt un attīstīties tikai tad, ja valstī ir pietiekami nobriedusi tiesību kultūra – kvalitatīva tiesību aktu piemērošana privāto un publisko tiesību attiecībās. Lai tiesību sistēmas un kultūras elementi atbilstu tiesiskas valsts principam, nepietiek ar to formālu esību. Tiesību aktiem un to piemērošanai jāatbilst sabiedrības izvirzītiem un akceptētiem kvalitātes kritērijiem, sabiedrības izpratnei par taisnīgumu, turklāt šim procesam ir jābūt vērstam uz nepārtrauktu attīstību ar mērķi iekļauties Eiropas tiesību kultūras un vērtību telpā.
Tas, nenoliedzami, ir visas sabiedrības uzdevums, tomēr īpašu loma šī uzdevuma īstenošanā ir cilvēkiem, kas ir izvēlējušies savu profesionālo dzīvi saistīt ar jurista izglītību. "Juristiem sabiedrībā ir īpaša misija. Tā nav tikai profesionāla, bet arī ētiska kategorija."1 Šī misija uzstāda augstu latiņu juridiskās profesijas pārstāvju profesionālās karjeras sākumpunktam – juridiskajai izglītībai. Lai izstrādātu kvalitatīvu tiesību aktu un vēlāk to korekti piemērotu, kompetentam un ar augstu morāli apveltītam ir jābūt gan tiesību normas izstrādātājam, gan tās piemērotājam.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.