7. Janvāris 2020 /NR. 01 (1111)
Skaidrojumi. Viedokļi
Juridiskās izglītības kvalitāte. Kurp ejam?
1
Taisnīga tiesa
Laila Medina
Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos 
Inta Salinieka
Bijusī Tieslietu ministrijas Valststiesību departamenta direktore* 

Kvalitatīva tiesību normu izstrāde un piemērošana ir viens no būtiskākajiem aspektiem, kas veido sabiedrības uzticēšanos tiesībām, valsts pārvaldei un tiesām. Tādēļ vēl jo svarīgāk ir nodrošināt atbilstošu juridisko izglītību, kas sagatavo juristus, kuri sabiedrībai radīs uzticību tiesībām.

Kāda ir jurista misija

Demokrātiskas tiesiskas valsts pastāvēšanas viena no prasībām ir stabilitāte, kas balstīta kārtībā un ilgtspējā. Šāda stabilitāte ir iespējama, ja pastāv labi organizēta un uzticību pelnoša valsts un sabiedrības savstarpējā sadarbība, kuras pamatā ir vispāratzīti un saistoši rīcības noteikumi. Mūsdienu sabiedrībā šādi noteikumi ir iekļauti valsts vērtībās, tiesību principos un ārējos normatīvos aktos, kas kopumā veido tiesību sistēmu.

Tiesību sistēma spēj sekmīgi pastāvēt un attīstīties tikai tad, ja valstī ir pietiekami nobriedusi tiesību kultūra – kvalitatīva tiesību aktu piemērošana privāto un publisko tiesību attiecībās. Lai tiesību sistēmas un kultūras elementi atbilstu tiesiskas valsts principam, nepietiek ar to formālu esību. Tiesību aktiem un to piemērošanai jāatbilst sabiedrības izvirzītiem un akceptētiem kvalitātes kritērijiem, sabiedrības izpratnei par taisnīgumu, turklāt šim procesam ir jābūt vērstam uz nepārtrauktu attīstību ar mērķi iekļauties Eiropas tiesību kultūras un vērtību telpā.

Tas, nenoliedzami, ir visas sabiedrības uzdevums, tomēr īpašu loma šī uzdevuma īstenošanā ir cilvēkiem, kas ir izvēlējušies savu profesionālo dzīvi saistīt ar jurista izglītību. "Juristiem sabiedrībā ir īpaša misija. Tā nav tikai profesionāla, bet arī ētiska kategorija."1 Šī misija uzstāda augstu latiņu juridiskās profesijas pārstāvju profesionālās karjeras sākumpunktam – juridiskajai izglītībai. Lai izstrādātu kvalitatīvu tiesību aktu un vēlāk to korekti piemērotu, kompetentam un ar augstu morāli apveltītam ir jābūt gan tiesību normas izstrādātājam, gan tās piemērotājam.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
NRA
8. Janvāris 2020 / 09:12
1
ATBILDĒT
- Kurp ejam?
- Bojā.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties