Atskatoties uz laika posmu, kas pagājis kopš maksātnespējas jomas reformas uzsākšanas, šobrīd ir iespējams izdarīt secinājumus par paveikto un iezīmēt nākotnes izaicinājumus. Šajā rakstā tie tiks aplūkoti no Maksātnespējas kontroles dienesta (turpmāk – MKD) kā maksātnespējas politikas ieviesēja un uzraudzības iestādes skatpunkta.
Maksātnespējas jomai ir būtiska loma pievilcīgas biznesa vides veidošanā, lai sekmētu komercdarbību un investīciju piesaisti. Maksātnespējas procedūras, tāpat kā, piemēram, komercsabiedrības dibināšanas process, nav atrautas no komercdarbības, bet ir tās sastāvdaļas. Tām komercdarbībā ir savs mērķis un uzdevumi – pirmkārt, veicināt dzīvotspējīgu uzņēmumu, kas nonākuši finansiālās grūtības, atgriešanos ekonomiskajā apritē (tiesiskās aizsardzības process), un, otrkārt, nodrošināt saistību maksimālu izpildi, kā arī ekonomiski vērtīgo aktīvu ātru atgriešanos ekonomikā gadījumos, kad maksātspēju atjaunot nav iespējams (maksātnespējas process). Šīm procedūrām ir jāaizsargā uzņēmēju un kreditoru intereses. Īpaši aizsargājama personu grupa uzņēmuma maksātnespējas gadījumā ir tā darbinieki. Nozīmīga loma šo personu interešu aizsardzībā ir maksātnespējas procesa administratoram, tiesai, MKD un tiesībaizsardzības iestādēm. Tomēr nenoliedzami tikpat nozīmīga loma maksātnespējas procedūru efektivitātē ir arī paša parādnieka un kreditoru godprātīgai un aktīvai rīcībai.
Pēdējie gadi maksātnespējas jomā ir bijuši sevišķi dinamiski. Valsts kontrole1 un Ārvalstu investoru padome Latvijā2 nākušas klajā ar skaļiem secinājumiem par situāciju nozarē. Kā rezultāts ilgus gadus notikušām diskusijām starp ekspertiem, politiķiem un sabiedrību kopumā 2016. gadā uzsākta apjomīga maksātnespējas nozares reforma.3 Reforma paredz kompleksu risinājumu kopumu maksātnespējas procedūru efektivitātes un tiesiskuma celšanai, galvenos uzsvarus liekot uz administratoru profesijas un uzraudzības stiprināšanu. Atskatoties uz laika posmu, kas pagājis kopš reformas uzsākšanas, šobrīd ir iespējams izdarīt secinājumus4 par paveikto un iezīmēt nākotnes izaicinājumus. Šajā rakstā tie tiks aplūkoti no MKD kā maksātnespējas politikas ieviesēja un uzraudzības iestādes skatpunkta.
Administratoru profesijas attīstība
Centrālo lomu maksātnespējas procesā ieņem administrators – likumdevējs šo personu ir apveltījis ar plašām pilnvarām rīkoties ar citām personām piederošu mantu. Līdz ar to ir būtiski, lai administratoram būtu atbilstoša kvalifikācija, zināšanas, pieredze un personiskās kvalitātes, kas garantē ne vien efektīvu un prasmīgu konkrēta maksātnespējas procesa norisi, bet sniedz paļāvību uz maksātnespējas procesu kā tiesību institūtu vispār. Attiecīgs ir arī reformas izvirzītais apakšmērķis – veicināt, ka administratori ir kvalificēti un profesionāli speciālisti, kas efektīvi pilda savus pienākumus un rūpējas par profesijas prestižu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.