19. Maijs 2020 /NR. 20 (1130)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesu prakses maiņa norāda uz skaidra normatīvā regulējuma nepieciešamību
2
Dr. iur.
Jānis Kubilis
Zvērināts advokāts ZAB "Vilgerts", Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras pasniedzējs 

Augstākās tiesas mājaslapā ar judikatūras atzīmi publicēts Senāta Krimināllietu departamenta 2020. gada 21. janvāra lēmums lietā Nr. SKK-1 (turpmāk – Senāta lēmums), kurā izteiktas vairākas nozīmīgas atziņas saistībā ar cietušā tiesībām uz kaitējuma kompensāciju noziedzīga nodarījuma, kas saistīts ar ceļu satiksmes noteikumu un transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu (Krimināllikuma 260. pants), izdarīšanas rezultātā un Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma (turpmāk – OCTA likums) regulējumu un piemērošanu šādos gadījumos.

Senāta lēmumā, atsaucoties uz Augstākās tiesas 2010/2011. gada tiesu prakses apkopojumu "Tiesu prakse par morālā kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā" (turpmāk – Tiesu prakses apkopojums), norādīts, ka tiesas, izskatot cietušā kompensācijas pieteikumus par Krimināllikuma 260. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma rezultātā personai un mantai nodarīta kaitējuma kompensēšanu, pārsvarā izlemj kompensācijas pieteikumu pēc būtības un nosaka kompensāciju cietušajam, piedzenot to no vainīgā, ievērojot judikatūrā pausto atziņu, ka kriminālprocesā, izlemjot jautājumu par radītā kaitējuma (mantiskā un nemantiskā) kompensēšanu, jāņem vērā izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība, aprēķinātā, bet vēl neizmaksātā apdrošināšanas atlīdzība, kā arī iespējamā apdrošināšanas atlīdzība neatkarīgi no tā, vai cietusī persona ir paspējusi iesniegt iesniegumu par apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanu vai nevēlas to darīt vispār.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Octa
5. Jūnijs 2020 / 00:13
0
ATBILDĒT
Vai zinājāt, ka ir tāda lapa - https://www.manapolise.lv/ , kurā var atrast pilnīgi visus tirgus OCTA apdrošināšanas polišu piedāvājumus? Katrs atšķiras pēc cenas un punktiem, ko piedāvājums garantē.
OCTA
19. Maijs 2020 / 15:26
0
ATBILDĒT
Tas ir uzteicami, ka raksta autors, analizējot Senāta spriedumu šajā lietā, saskata
arī nepilnības un izvirza priekšlikumus.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties