25. Augusts 2020 /NR. 34 (1144)
Viedoklis
Jāpaplašina videokonferences pielietojums tiesās
7
Jānis Jurkāns
Zvērināts advokāts ZAB "O. Cers un J. Jurkāns" 

Covid-19 ierobežojumu ietekmē strauji pieauga dažādu tiešsaistes komunikācijas platformu izmantošana darījumu un lietišķajā komunikācijā. Pāris mēnešu laikā prakse izmantot videokonferences kļuvusi par neatņemamu sastāvdaļu gan publiskā sektora, gan uzņēmēju darba efektīvākā organizēšanā.

Videokonferences par piemērotu saziņas formu ir atzinušas arī tādas konservatīvas institūcijas kā Saeima, notariāts un tiesu institūcijas. Piemēram, e-Saeima ir parlamenta darbam Covid-19 laikā radīts tehnoloģiskais risinājums, kas sniedz iespēju Saeimas sēdes noturēt attālināti: deputāti sēdei var pieslēgties no jebkura datora ar interneta pieslēgumu, izmantojot drošu autentifikācijas līdzekli – e-parakstu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
25. Augusts 2020 / 12:43
3
ATBILDĒT
Var tikai piekrist godātā autora argumentācijai, papildus varētu piebilst, ka, piemēram, Rīgas pašvaldības iestādēs auditori sīki un smalki pētīja dokumentus par izdevumiem saistībā ar autotransporta un degvielas rēķiniem un uzdeva pamatotus jautājumus - kāpēc privātpersonai, kura būvējas Rīgā vairākos objektos, un kurai ir vairākas tiesvedības lietas Administratīvajā tiesā saistībā ar būvobjektiem Rīgā, visas tiesvedības tiek skatītas Rēzeknē, sakarā ar ko nodokļu maksātājiem uzlikts jūgs atmaksāt transporta un degvielas izdevumus turpceļam un atpakaļceļam. Uz minētajiem jautājumiem Seskim bija tikpat daudz atbilžu, piemēram, attālinātas tiesas sēdes nav tiesas sēdes, jo nevar pārliecināties par procesa dalībnieku un tiesneša identitāti. Vēl - attālinātas tiesas sēdes iepriekš tiek iestudētas, spriedumus un protokolus raksta korumpēts mākslīgais intelekts vai tiesas sēžu sekretārs. Būtiski, ka atklātās tiesas sēdēs oponents ir vieglāk sasniedzams, un to var pirms/pēc tiesas sēdes izlamāt vai uzspļaut. Daļa dalībnieku uzskata, ka attālinātas tiesas sēdes nevar būt pilnvērtīgas un neatbilst procesa likumiem, jo tajās nav iespējams aizturēt procesa dalībnieku kriminālprocesa uzsākšanai vai psihiatriskās ekspertīzes nozīmēšanai (tas attiecas arī uz civillietām un administratīvā procesa lietām). Tāpat attālinātās tiesas sēdēs nevar dzirdēt, ko sēdes pārtraukumos procesa dalībnieks apspriež ar savu advokātu, lai atsākoties lietas izskatīšanai, varētu izteikt lūgumu tiesai pārbaudīt, par ko runāja pārtraukumā advokāts ar klientu. Attālinātās tiesas sēdēs nav redzamas oponenta vai tiesneša kurpes, līdz ar ko nevar uzrakstīt sūdzību, ka tiesnesis bija neatbilstoši tērpies vai oponents pauda necieņu pret tiesu. Pārējos 666 iemeslus, kāpēc nav pieļaujamas attālinātas tiesas sēdes, Seskis auditoriem nemaz neklāstīja, un tie arī nejautāja.
Magone
25. Augusts 2020 / 10:54
4
ATBILDĒT
Paldies, ka uzrakstījāt manas domas, par ko domāju apmēram pēdējo 10 gadu garumā -tiesās nav vēlēšanās izmantot tehnoloģijas, nodokļu maksātāju nauda tiek tērēta nelietderīgi, kaut vai uzturot telpas, bez kurām patiesībā varētu iztikt, izmantojot daudz mazākas platības.
Piemēram, vakar pat pastkastītē atradu sūtījumu no Rīgas apgabaltiesas -nu nesūtīs dokumentus ar elektronisko parakstu un viss. Nelīdz arī piedeklarētā oficiālā e-pasta adrese. Daudziem joprojām liekas, ka pa pastu ir drošāk.
TN > Magone
17. Septembris 2020 / 09:29
0
ATBILDĒT
Oficiālās elektronsikās adreses likuma pārejas noteikumu 2.punktā noteikts, ka atteicībā uz tiesām šo likumu piemēro no 2021.gada 1.aprīļa. Tā kā nav ko tiesām pārmest, jo tīri tehniski, tām nav pieejama informācija par Jūsu oficiālo elektronisko pasta adresi.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties