6. Oktobris 2020 /NR. 40 (1150)
Skaidrojumi. Viedokļi
Juridisks skats uz jaunās paaudzes sapņu profesiju – influenceris
12
Patrīcija Anna Vavilova
LU Juridiskās fakultātes 2. kursa studente, ZAB "Sorainen" jurista palīdze, influencere 

Tēmas aktualitāte

Sociālajiem tīkliem strauji ieņemot arvien lielāku lomu mūsu ikdienā, mediju vidē un to konkurencē, sabiedrisko attiecību un sabiedrības informēšanas aktivitātēs, dzimusi ne viena vien jauna, līdz šim nepazīta ar šo nozari saistīta profesija. Arvien vairāk uzņēmumu1 reklāmas izvēlas izvietot nevis klasiskajos medijos – televīzijā, radio, uz reklāmas stabiem, žurnālos vai avīzēs – bet gan sociālajos tīklos. Tur talkā nāk influenceri – sociālajos tīklos jau pazīstamas balsis, jomas pārziņi, auditorijas ietekmētāji, satura veidotāji, viedokļu līderi, kas vienlaicīgi darbojas gan kā reklāmas seja, gan kanāls, gan produkta vai pakalpojuma lietotāji un atsauksmju sniedzēji, bez starpniekiem sazinoties ar auditoriju – viņu satura patērētājiem.

 

Influencera jēdziens un darbības joma

Influencerus var definēt kā sociālo tīklu slavenības ar ievērojamu sekotāju skaitu, cilvēkus, kuri kā personības iemantojuši uzticību un izveidojuši autoritāti digitālajā vidē.

Influencera profesijas definīcijai, burtiski tulkojot latviešu valodā, tiek izmantoti arī jēdzieni – iedvesmotāji vai ietekmētāji. Influence tulkojumā no angļu valodas nozīmē "ietekme", tātad influenceri ir cilvēki,2 kuri, izmantojot sociālo tīklu platformas, ar savu viedokli, nostāju, ikdienu, dzīvesstilu un tā atspoguļošanu savā sociālo tīklu profilā (parasti Instagram vai Youtube platformu kontā) spēj ietekmēt auditoriju – mudināt uz konkrētām darbībām, nodot vēstījumu un tikt sadzirdēti savu sekotāju un skatītāju pulkā.

Liels influencera sekotāju skaits ir ātrs un efektīvs veids, kā uzņēmējam3 ar influencera ikdienišķā sociālā tīkla ieraksta palīdzību sasniegt un ietekmēt lielu daļu potenciālo patērētāju. Influencera profesija cieši sasaucas ar izteiktu paša profesijas pārstāvja personības atspoguļojumu, arī radītais saturs to tematikā atšķiras.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Marks Cukurkalns
7. Oktobris 2020 / 13:03
4
ATBILDĒT
Problēma drīzāk ir influenceru (ietekmeļu) sastāva specifikā. Principā visi ir jauni cilvēki bez juridiskās izglītības (vai jebkādas izglītības) un pieredzes, kas iedomājas, ka, filmējot un fotografējot savas brokastis vai miesu kopā ar produktu (reklamējot to) un saņemot atlīdzību (naudu vai mantisku), viņi nav pakļauti attiecīgajiem likumiem kā jebkurš cits saimnieciskās darbības veicējs. Par reklāmas un nodokļu regulējumu problēma īsti nav, drīzāk komunikācijas trūkums ar iestādēm un, iespējams, normas piemērošanas jautājums. Par autortiesībām - iesaku izlasīt Instagram, Facebook un citu sociālo tīklu lietošanas noteikumus. Tur ir diezgan skaidri pateikts, ko ar influenceru "intelektuālo" īpašumu var darīt, tiklīdz tas ir publicēts vietnē. Par influenceru būtību – nu nav tas nekas jauns un unikāls. Sabiedrībā zināmie cilvēki ir reklamējuši produktus jau gadiem ilgi, tagad to vienkārši var izdarīt citā platformā un cilvēki, kuri var kļūt atpazīstami bez uzskatāma talanta.
Redakcija
7. Oktobris 2020 / 12:23
2
ATBILDĒT
Aicinām nerakstīt savus komentārus, izmantojot svešas personas identitāti (konkrētajā gadījumā - raksta autores vārdu un uzvārdu), jo, pamatojoties uz konkrētās personas iesniegumu, šādi komentāri tāpat tiks dzēsti!
IETEKMELIS
7. Oktobris 2020 / 09:11
11
ATBILDĒT
Diemžēl jānorāda, ka šajā rakstā autore aprakstu (kas pamatā ir viss teksts) ir veikusi ļoti virspusēju un pilnībā ignorējot vairākus influenceru darba un ietekmes aspektus, kurus būtu nepieciešams regulēt. Raksts sniedz ļoti virspusēju ieskatu kaut vai par daudzajām ar influenceriem saistītajām sfērām, kurām nepieciešams regulējums un piedāvātie "ieteikumi" neko jēdzīgu vai attīstāmu neiesaka.

Tēmu pētīt un nozari regulēt ir nepieciešams, īpaši ņemot vērā tās tiešo ietekmi uz jaunāko paaudzi un potenciālu apdraudēt demokrātiskus procesus, patiesas informācijas pieejamību un iespēju neatkarīgi orientēties influenceru radītā satura plašumā. Turklāt, sociālo tīklu darbība vispār un personu raksturojošu datu vērtība tikai pieaug, padara interneta vidi pielāgotāku katram lietotājam, ierobežojot produktīva diskursa esamību dažādu viedokļu pārstāvju starpā.

Kopumā uzskatu, ka autore jauki aprakstījusi savu darbību sociālajos tīklos, taču pievienoto vērtību un tā publicēšanas iemeslu Jurista Vārdā diemžēl tam nesaskatu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 9
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties