2020. gada sākumā Covid-19 vīrusa straujā izplatība radikāli mainīja pasaules iedzīvotāju ikdienu, kā arī fundamentāli ietekmēja pasaules attīstības trajektoriju. Šis gads nenoliedzami ieies vēsturē kā viens no dramatiskākajiem periodiem ANO 75 gadu vēsturē. Pirmo reizi pēdējo 100 gadu laikā visa pasaule saskārās ar globālu pandēmiju – neredzamu nāvējošu vīrusu, kas jau ir izdzēsis dzīvību vairāk nekā vienam miljonam iedzīvotāju visos pasaules kontinentos, nostādījis uz absolūtas nabadzības un bada sliekšņa ap 150 miljoniem cilvēku, iznīcinājis vairāku gadu laikā sasniegto ilgtspējīgas attīstības jomā.
Pandēmija no jauna spilgti izgaismoja riskus, kas ir saistīti ar plašu nepierādītas, nepārbaudītas, apzināti sagrozītas vai neapzināti izplatītas informācijas apriti gan tradicionālajos medijos, gan sociālajās platformās. Pasaules veselības organizācija (turpmāk – PVO) nosauca šo fenomenu par infodēmiju, citiem vārdiem, "informācijas pārpilnību, kas satur gan patiesu, gan nepatiesu vai apzināti sagrozītu informāciju", salīdzinot infodēmijas draudu ar pašu nāvējošo vīrusu.
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs (Ant—nio Guterres), apzinoties viltus ziņu un sazvērestības teoriju kaitīgo ietekmi uz cilvēku garīgo un fizisko veselību, agresijas un naida noziegumu pieaugumu, kā arī vēloties mobilizēt starptautisko sabiedrību šīs globālās krīzes laikā, aicināja valstis apturēt viltus ziņu izplatīšanu, stiprināt sabiedrību noturību, veicināt kritisko domāšanu un apzinīgāku attieksmi pret informācijas izplatīšanu.
ANO ģenerālsekretāra uzsaukumam pievienojās arī vairāki pasaules sabiedrībā pazīstami cilvēki, piemēram, gados jaunākā Nobela prēmijas laureāte pakistāniete Malala Jusufzaja (Malala Yousafzai), Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, sieviešu un jauniešu tiesību aktīviste Čelsija Klintone (Chelsea Clinton).
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.