2020. gada 1. oktobrī pieņemts un ar 2021. gada 1. janvāri spēkā stāsies likums "Grozījumi Civilprocesa likumā"1 (turpmāk – Grozījumi), kas Civilprocesa likuma2 24. pantu papildinās ar 1.1 daļu un noteiks jaunizveidotās Ekonomisko lietu tiesas (turpmāk – ELT) piekritību. Turpmāk šajā rakstā uzmanība tiks veltīta ELT piekritībai Civilprocesa likuma 24. panta 1.1 daļas 2. punktā minēto prasību, kas izriet no ieguldījumu pakalpojumu vai ieguldījumu blakuspakalpojumu līgumiem, izskatīšanā.
Tieslietu ministrijas sagatavotais konceptuālais ziņojums "Par ekonomisko lietu tiesas izveidi" sākotnēji paredzēja, ka, ņemot vērā Ārvalstu investoru padomes sniegtās rekomendācijas, ELT kompetencē būtu nododamas visas civilprocesuālā kārtībā izskatāmās lietas, kas izriet no Finanšu instrumentu tirgus likuma piemērošanas,3 piemēram, arī prasības, kas izriet no akciju atpirkšanas. Taču šāda norāde sniedza tikai daļēju un ļoti virspusīgu priekšstatu par ELT pakļautajām civillietu kategorijām. Civilprocesa likuma normas, kas regulē lietu pakļautību un piekritību (23.–32.1 pants), neparedz noteikt lietas piekritību, vadoties pēc prasības pieteikumā minētajiem normatīvajiem aktiem vai tiesību normām.4
Kā atzīts tiesību doktrīnā, piekritība civilprocesā ir tiesai pakļauto civillietu sadalījums starp pirmās instances tiesām pēc prasības priekšmetu iedalījuma un teritoriālās pazīmes.5 Tam, vai prasības pieteikums satur atsauci uz kādu konkrētu normatīvo aktu vai tiesību normu, nav būtiskas nozīmes, izšķirot piekritības jautājumu, jo šajā civilprocesuālajā stadijā vēl nav iespējams viennozīmīgi noteikt – ir vai nav pamats piemērot attiecīgo tiesību normu. Secinājums par konkrētās tiesību normas piemērošanu strīda izšķiršanai var tikt izdarīts tikai ar tiesas nolēmumu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.