1. Decembris 2020 /NR. 48 (1158)
Skaidrojumi. Viedokļi
Prasības par kredītiestāžu likvidāciju un maksātnespēju
Ekonomisko lietu tiesas piekritība
 
Mg. sc. soc.
Dina Buse
Finanšu ministrijas Finanšu tirgus politikas departamenta direktores vietniece, Kredītiestāžu un maksājumu pakalpojumu politikas nodaļas vadītāja 

Banku likvidācijas un maksātnespējas procesu regulē Kredītiestāžu likums, kur ir izklāstīti jomas pamatnoteikumi, aprakstītas prasības likvidatoram un maksātnespējas procesa administratoram, ietverti jautājumi par bankas mantu, kreditoru apmierināšanas kārtību u.c. būtiski jautājumi. Banku likvidācijas un maksātnespējas procesa uzsākšanas kārtību un ar tā norisi saistītos procesuālos jautājumus regulē Civilprocesa likums.1 Maksātnespējas likums uz kredītiestādēm neattiecas, tomēr praksē nav izslēgta atsevišķu noteikumu, ko neregulē Kredītiestāžu likums, piemērošana pēc analoģijas.

Saskaņā ar Civilprocesa likumā noteikto bankas likvidāciju un maksātnespēju ierosina un konstatē tiesa ar attiecīgu nolēmumu. Likvidācijas procesu atbilstoši Kredītiestāžu likumam var ierosināt bankas akcionāri vai Finanšu un kapitāla tirgus komisija (turpmāk – FKTK). Savukārt bankas maksātnespējas procedūru var ierosināt pati banka, tās likvidators, administrators citā maksātnespējas procesā, kreditori vai FKTK.

Pirms runāt tālāk par banku likvidācijas un maksātnespējas procesiem, īsumā būtu jāieskicē banku uzraudzības īpatnības Eiropas Savienībā (turpmāk – ES), konkrēti jāaplūko Vienotais uzraudzības mehānisms (turpmāk – VUM) un kā tas darbojas.

Eiropas Centrālās bankas (turpmāk – ECB) īstenotais VUM, kura ietvaros ECB uzņēmusies jaunus banku uzraudzības pienākumus, stājās spēkā 2014.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties