23. Februāris 2021 /NR. 8 (1170)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kāpēc jāatjauno Krimināllikuma norma par varas pārstāvja goda un cieņas aizsardzību
9
Mg. iur.
Signe Bole
Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre 
Mg. iur.
Maksims Miņejevs
Iekšlietu ministra padomnieks juridiskajos jautājumos 

[1] 2021. gada 13. janvārī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā šī raksta līdzautore norādīja, ka, "aizsargājot policista cieņu un godu, esam sākuši diskusiju par to, ka, iespējams, vajadzēs atjaunot normu par varas pārstāvja un citas valsts amatpersonas goda un cieņas aizskaršanu". Tam, ka šāda diskusija ir nepieciešama, piekrita arī komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns.1

Līdz ar Covid-19 pandēmijas ierobežojumiem būtiski pieaudzis gadījumu skaits, kad iedzīvotāji aizskar policijas prestižu, policijas darbinieku godu un cieņu, sabiedrības attieksme ir kļuvusi nepieņemama. Ir saprotams, ka ierobežojumi ir veicinājuši agresijas pieaugumu. Amatpersonas un darbinieki tiek aizskarti, lietojot rupjus un necenzētus vārdus (tostarp, ievietojot klaji aizskarošus komentārus sociālajos tīklos), tiek saņemti draudi inficēt ar Covid-19, tajā skaitā, piemēram, spļaujot policistiem sejā.2 Īpaši minētās darbības izpaudās rīkotajās akcijās pret valstī noteiktajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem un pret Covid-19 vakcināciju.3

Necieņas izrādīšana pret likumsargiem nav tikai šī brīža fenomens. Tas vērojams vairākus gadus. Proti, šādas attieksmes cēloņi varētu sakņoties audzināšanā, kad, iespējams, maziem bērniem tiek stāstīts – "ja nesakārtosi savas mantas, atnāks policists un aiznesīs tevi uz cietumu, bet tavas mantas atdos labiem bērniem" u.tml. Tādējādi bērniem jau no mazotnes tiek mācīts, ka policists nav labs. Šāds iespaids bērnam saglabājas visu dzīvi.

[2] Kriminālatbildība par uzbrukumu tiesībaizsardzības iestādes amatpersonai paredzēta Krimināllikuma4 269. pantā "Uzbrukums varas pārstāvim un citai valsts amatpersonai", savukārt par pretošanos varas pārstāvja likumīgajām prasībām ir paredzēta kriminālatbildība saskaņā ar Krimināllikuma 270. pantu "Pretošanās varas pārstāvim un citai valsts amatpersonai". Par internetā atrodamajiem komentāriem, kas vērsti uz sociālā naida kurināšanu pret iekšlietu nozares darbiniekiem kā sociālo grupu, piemērojams Krimināllikuma 150. pants.

Saskaņā ar Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā5 4. pantu par amatpersonas likumīgo prasību nepildīšanu vai amatpersonas darbības traucēšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai – no četrpadsmit līdz divtūkstoš astoņsimt naudas soda vienībām.

Laikā, kad šī raksta līdzautore informēja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju par Iekšlietu ministrijas kompetencē esošajiem jautājumiem par aktuālo situāciju ar Covid-19 izplatību saistītā valsts apdraudējuma pārvarēšanā, tas ir, 2021. gada 13. janvārī, bija uzsākti septiņi kriminālprocesi par personu veiktajām nelikumīgajām darbībām, kas traucējušas policijas darbiniekiem pildīt profesionālos pienākumus. Savukārt līdz 2021. gada 10. februārim, pēc autoru rīcībā esošās informācijas, bija uzsākti 20 kriminālprocesi un seši administratīvā pārkāpuma procesi. Divpadsmit gadījumos likumpārkāpumi ir saistīti ar valstī noteiktajiem Covid-19 izplatības ierobežojumiem. Uzskaitītajos nodarījumos par cietušajiem pārsvarā tiek atzīti pašvaldības policijas pārstāvji, Valsts policijas pārstāvji, viens Valsts policijas koledžas kadets un zemessargs, kas piedalījās mājsēdes kontrolē, izbraucot uz izsaukumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Blacksburgclinic
1. Marts 2021 / 19:53
0
ATBILDĒT
Beachtung

Ziel ist es, die breite Öffentlichkeit, gesunde Männer und Frauen zu informieren. Wer ist interessiert
Beim Verkauf Ihres Knochenmarks (Nierenorgane) an die Nieren, Hoden und Kontakt 100% ernsthaft. Email; blacksburgclinic@gmail.com
Weil wir viele haben
Patienten benötigen derzeit eine Nierentransplantation.
Suchen Sie nach Möglichkeiten, Ihr Nierengeld zu verkaufen, um es zu finanzieren
Wir werden deine kaufen
Niere für 1.000.000 Euro
Leber: 800.000 Euro p
Eierstöcke: 350.000 Euro
Gehirn acht: 550.000 €




senden Sie uns eine Email

Email;
Email; blacksburgclinic@gmail.com

WhatsApp: Frag mich

Um ehrlich zu sein
Blacksburg Klinik

Bitte beachten Sie, dass sich nur Spender mit einem gültigen Spenderzertifikat bewerben können. Um mehr über das Zertifikat zu erfahren, kontaktieren Sie uns für weitere Informationen.
Covid19unemploymentloans
1. Marts 2021 / 19:48
0
ATBILDĒT
Ja jums ir problēmas ar pašreizējo kredītreitingu vai jūs nevarat saņemt aizdevumu un jums ir grūtības maksāt īri. Mēs esam garantēti un spējam sniegt finanšu pakalpojumus daudziem mūsu klientiem visā pasaulē, izmantojot mūsu elastīgās aizdevumu paketes. Mēs strādājam ar skaidriem un saprotamiem noteikumiem un piedāvājam visu veidu aizdevumus ieinteresētiem klientiem, uzņēmumiem, korporācijām, biznesa organizācijām, privātpersonām un nekustamā īpašuma investoriem.
Nekavējoties sazinieties ar mums, lai iegūtu vairāk informācijas un procentu likmes, lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu (covid19unemploymentloans@gmail.com).
Ai_Bi
26. Februāris 2021 / 12:38
0
ATBILDĒT
Ierastās varas metodes kā aizsargāt - ar sodiem.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 6
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties