Šī raksta mērķis ir pievērst uzmanību sen zināmai patiesībai: antisociāla bērna uzvedība sākas antisociālā ģimenē. Nav viegli runāt par to, ko visi nojauš, zina un ir sapratuši. Vēl grūtāk ir runāt par to, ko visi nojauš, zina un ir sapratuši, bet konkrēta valstiska rīcība problēmas risinājumam vēl jāgaida.
Problēmas ilustrācijai šoreiz izvēlēta parens patriae doktrīna un pasaulē pirmā specializētā bērnu tiesa Ilinoisas štatā, ASV. Kad vēsturiski atskatāmies uz kādas jomas celmlaužiem, viņu pieredzē varam saskatīt gan pareizas un novatoriskas izvēles, gan neveiksmes. Tā tas ir arī ar pasaulē pirmo specializēto bērnu tiesu. Kā vienmēr, vēsturi ir svarīgi zināt tāpēc, lai nepieļautu citu izdarītās kļūdas. Vairāk nekā 100 gadus ilgajā ASV bērnu tiesu praksē arī tādas ir saskatāmas. Latvijā citu valstu bērnu justīcijas ilgstošo tradīciju apzināšana svarīga arī tāpēc, ka 20. gadsimta vēstures notikumi nav ļāvuši Latvijā izveidot noturīgu bērnu justīcijas sistēmu. Tāpēc bērnu justīcijas sistēma šeit ir nemitīgā transformāciju stadijā. Arī šobrīd.
19. gadsimtā bērni kopā ar pieaugušajiem dzīvoja Ilinoisas štata nabagmājās, patversmēs un cietumos. Tā kā faktiski nebija citu alternatīvu, dažāda vecuma un abu dzimuma bērni bieži vien pārpildītās soda iestādēs tika turēti kopā ar pieaugušajiem, kurus varēja uzskatīt par "rūdītiem noziedzniekiem" vai garīgi slimiem. Daudzi no šiem jauniešiem īstus noziedzīgus nodarījumus nebija izdarījuši,1 taču ja bērna uzvedība bija devianta, nebija nekādas alternatīvas kriminālsodam. Pret bērniem, kas izdarījuši likumpārkāpumus, izturējās tieši tāpat kā pret pieaugušajiem, jo krimināltiesībās un kriminālprocesā vienkārši nebija nekādu īpašu noteikumu attiecībā uz bērniem.
19. gadsimta beigās ASV radās daudzas sieviešu grupas, kas cīnījās par sociālajām un politiskajām reformām dažādās jomās.2 Čikāgā šāda sociāli aktīvu sieviešu grupa, kuras priekšgalā darbojās Lūsija Flauvera (Lucy Louisa Coues Flower, 1837–1921) un Džūlija Latropa (Julia Clifford Lathrop, 1858–1932), cīnījās, lai Ilinoisas štatā radītu atsevišķu, no tradicionālās kriminālās justīcijas nošķirtu tiesu, kura izskatītu bērnu krimināllietas.3 1899. gada 21. aprīlī tika pieņemts Ilinoisas Bērnu tiesas likums (Illinois Juvenile Court Act).4
Šī pasaulē pirmā bērnu tiesa atradās Kuka apgabalā, faktiski Čikāgā, un sāka darboties 1899.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.