Jebkura soda nozīmi un būtību nosaka tā mērķi. Administratīvā soda mērķis ir nodrošināt sabiedrisko kārtību, izteikt valsts oficiālu nopēlumu par personas izdarīto pārkāpumu, kā arī veicināt vispārējo (lai likumpārkāpums nenotiktu pirmo reizi) un speciālo prevenciju (lai likumpārkāpumus neizdarītu atkārtoti). Visgrūtāk jebkurā valstī ir sasniegt tieši soda preventīvo mērķi. It sevišķi gadījumos, kad likumpārkāpumu izdara bērns. Šajā rakstā aplūkota administratīvā soda piemērošanas bērnam nepieciešamība kontekstā ar administratīvā soda mērķi.
Tiesiskais regulējums un esošā prakse
Administratīvās atbildības likuma1 6. panta otrā daļa noteic, ka nepilngadīgajam2 vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīvajiem pārkāpumiem piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus. Administratīvo sodu nepilngadīgajam piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga. Likuma "Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem"3 1. panta otrā daļa noteic, ka audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi tiek piemēroti, lai sasniegtu šādus mērķus:
1) sabiedrības interesēm atbilstošas vērtības orientācijas veidošanos un nostiprināšanos bērnā;
2) bērna orientāciju uz atturēšanos no pretlikumīgām darbībām;
3) bērna ar sociālās uzvedības novirzēm reintegrāciju sabiedrībā.
Attiecīgi minētā likuma regulējums salīdzinājumā ar administratīvā soda mērķi ir balstīts tieši uz speciālās prevencijas nodrošināšanu, proti, lai bērns, kurš jau ir izdarījis likumpārkāpumu, to neizdarītu atkārtoti.
Audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu prioritāra piemērošana administratīvo pārkāpumu lietās sākotnēji tika paredzēta ar 2016. gada 21. aprīļa likumu "Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā".4 Šādu kārtību ieviesa, jo tika konstatēts, ka nepilngadīgajiem, kas izdarījuši administratīvos pārkāpumus, pārsvarā tiek piemēroti administratīvie sodi, nevis audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi. Savukārt administratīvā soda piemērošana nav efektīvs līdzeklis cīņā pret nepilngadīgo pārkāpumiem.
Minēto līdzekļu prioritāte iepretim administratīvo sodu piemērošanai pārņemta arī Administratīvās atbildības likuma 6. pantā. Tādējādi administratīvā soda piemērošana bērniem ir izņēmums.
Lai gan pēdējo gadu laikā ir audzis bērniem piemēroto audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu skaits, tomēr piemēroto administratīvo sodu skaits kopumā nesamazinās. Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas Informācijas centra apkopotajiem datiem5 2019. gadā pieņemti 2785 lēmumi par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem vecumā no 14 līdz 17 gadiem un 5955 lēmumi par administratīvā soda piemērošanu. Savukārt 2020. gadā pieņemti 1343 lēmumi par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu un 2617 lēmumi par administratīvā soda piemērošanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.