30. Marts 2021 /NR. 13 (1175)
Skaidrojumi. Viedokļi
Administratīvā soda piemērošana bērniem
Mg. iur.
Liene Linde
Tieslietu ministrijas Valststiesību departamenta Administratīvās atbildības politikas nodaļas juriste 

Jebkura soda nozīmi un būtību nosaka tā mērķi. Administratīvā soda mērķis ir nodrošināt sabiedrisko kārtību, izteikt valsts oficiālu nopēlumu par personas izdarīto pārkāpumu, kā arī veicināt vispārējo (lai likumpārkāpums nenotiktu pirmo reizi) un speciālo prevenciju (lai likumpārkāpumus neizdarītu atkārtoti). Visgrūtāk jebkurā valstī ir sasniegt tieši soda preventīvo mērķi. It sevišķi gadījumos, kad likumpārkāpumu izdara bērns. Šajā rakstā aplūkota administratīvā soda piemērošanas bērnam nepieciešamība kontekstā ar administratīvā soda mērķi.

Tiesiskais regulējums un esošā prakse

Administratīvās atbildības likuma1 6. panta otrā daļa noteic, ka nepilngadīgajam2 vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīvajiem pārkāpumiem piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus. Administratīvo sodu nepilngadīgajam piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga. Likuma "Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem"3 1. panta otrā daļa noteic, ka audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi tiek piemēroti, lai sasniegtu šādus mērķus:

1) sabiedrības interesēm atbilstošas vērtības orientācijas veidošanos un nostiprināšanos bērnā;

2) bērna orientāciju uz atturēšanos no pretlikumīgām darbībām;

3) bērna ar sociālās uzvedības novirzēm reintegrāciju sabiedrībā.

Attiecīgi minētā likuma regulējums salīdzinājumā ar administratīvā soda mērķi ir balstīts tieši uz speciālās prevencijas nodrošināšanu, proti, lai bērns, kurš jau ir izdarījis likumpārkāpumu, to neizdarītu atkārtoti.

Audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu prioritāra piemērošana administratīvo pārkāpumu lietās sākotnēji tika paredzēta ar 2016. gada 21. aprīļa likumu "Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā".4 Šādu kārtību ieviesa, jo tika konstatēts, ka nepilngadīgajiem, kas izdarījuši administratīvos pārkāpumus, pārsvarā tiek piemēroti administratīvie sodi, nevis audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi. Savukārt administratīvā soda piemērošana nav efektīvs līdzeklis cīņā pret nepilngadīgo pārkāpumiem.

Minēto līdzekļu prioritāte iepretim administratīvo sodu piemērošanai pārņemta arī Administratīvās atbildības likuma 6. pantā. Tādējādi administratīvā soda piemērošana bērniem ir izņēmums.

Lai gan pēdējo gadu laikā ir audzis bērniem piemēroto audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu skaits, tomēr piemēroto administratīvo sodu skaits kopumā nesamazinās. Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas Informācijas centra apkopotajiem datiem5 2019. gadā pieņemti 2785 lēmumi par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem vecumā no 14 līdz 17 gadiem un 5955 lēmumi par administratīvā soda piemērošanu. Savukārt 2020. gadā pieņemti 1343 lēmumi par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu un 2617 lēmumi par administratīvā soda piemērošanu.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties