8. Jūnijs 2021 /NR. 23 (1185)
Skaidrojumi. Viedokļi
Bērna labākās intereses
1
Mg. iur.
Dace Daugule
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta juriste 

Bērna labāko interešu ievērošanas princips ir nostiprināts gan starptautiskajos,1 gan nacionālajos tiesību aktos.2 No vienas puses, tā piemērošana ar bērnu tiesību aizsardzību saistītās lietās profesionāļiem šķiet pašsaprotama, bet, no otras puses, šī principa ievērošana mēdz būt gana vispārīgi, nekonkrēti un plaši interpretēta, jo attiecīgo tiesību jomu regulējošajos aktos bērna labākās intereses nav definētas.

ANO Bērnu tiesību aizsardzības komitejas Vispārējais komentārs Nr. 14 (2013)3 sniedz skaidrojumu, ka bērnam nodrošina tiesības nevis uz abstraktām labākajām interesēm, bet uz konkrētā bērna vajadzību novērtējumu aktuālajā situācijā. Jēdziena "bērna labākās intereses" tvērumā ietilpst gan materiālās tiesību normas, gan tiesību interpretācijas princips, kas nodrošina, ka dažādu iespējamo interpretāciju gadījumā jāizvēlas tā interpretācija, kas visefektīvāk kalpo bērna tiesību aizsardzībai, gan atsevišķas procedūras noteikums, kas nozīmē, ka lēmuma pieņemšanas procesā jāietver tā iespējamās pozitīvās un negatīvās ietekmes novērtējums attiecībā uz bērnu.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Toms Dreika
9. Jūnijs 2021 / 18:57
5
ATBILDĒT
Nu re!
Ja mēs vēl iemācītos šajā procesā neiepīt reliģiju dogmas, būtu pavisam skaisti!

Atceros biju mazs, biju kapu svētkos, sēdējām ar kaut kādu attālo radinieci uz krēsla un skatījāmies procesiju, tā sāka kaut ko aktīvi stāstīt par dieva gribas darīšanu un tādām lietām. Teicu, ka man liekas, ka mums pietiek lietas, ko uz zemes darīt un risināt, pirms atļaujamies par nezināmiem dieviem runāt. Dabūju 20 minūšu monologu par to, kā es neko nesaprotu un kā atļaujos aksiomas apstrīdēt. Sajūta bija tāda, ka, ja tas būtu viņas ziņā, tiktu normāli aizsūtīts uz kristīgo internātskolu, kur sauli neredzētu, kamēr dogmas ar pārliecību acīs nespētu skaitīt.
Man paveicās, jo mani vecāki ļāva man augt. Mans rebell gars nekad neļautu sevi salauzt. Fanātiski reliģiskā kopienā, es vnk aizbēgtu un nonāktu uz ielas un tur arī dzīvotu. Bet citiem nepaveicas un tie nabaga cilvēki veido daļu no tiem, kas ir izstumti un distancējas no sabiedrības.

Cieņa pret cilvēku ir galvenā lieta, kas mums ir jāiemācās un bērns ir cilvēks, kurš ir jāciena! Ja mēs cerības liekam uz jauno paaudzi (kas radīs labāku rītdienu), mums ir jāatceras, ka labāku nevar radīt, ja tiek uzspiesti vecā trūkumi. Kas ir labāks, mēs nezinām, tādēļ ir jārada vide, kurā var jaunas idejas veidoties.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties