Pēdējo gadu laikā arvien biežāk sociālo mediju portālos tiek redzēti raksti par kriptovalūtām – visbiežāk tiek minēta Bitcoin kriptovalūta. Vienā dienā var piedzīvot Bitcoin kriptovalūtas augstākās vērtības punktu, bet jau nākamajā dienā – vērtība nokritusies uz pusi vai pat vairāk. Diskusijās par kriptovalūtas attīstību arī iesaistās sabiedrībā zināmas kompānijas un cilvēki, piemēram – autobūves uzņēmuma "Tesla" īpašnieks Elons Musks (Elon Musk). Lai arī tīmeklī ir pieejama salīdzinoši plaša informācija par kriptovalūtas principiem, tomēr kriptovalūta ir jauns koncepts un viedokļi par tās perspektīvām bieži vien dalās. Daži uzskata, ka kriptovalūtas ir piramīdas shēma vai korporāciju izveidota konspirācijas shēma, savukārt citi atkal spriež, ka kriptovalūtas ir naudas nākotne un revolūcija norēķinu sistēmā. Kā tas ir patiesībā, uz ko balstās šīs digitālās kriptovalūtas vērtība, kā tā strādā un kā to uztver uzraudzības iestādes, tiks apskatīts šajā rakstā.
Patlaban pasaulē ir tūkstošiem dažādu kriptoaktīvu, kas balstās uz blokķēdes tehnoloģiju. Populārākie kriptoaktīvi, kas tiek dēvēti arī par kriptovalūtām, ir Bitcoin, Ethereum un Ripple, tomēr, ņemot vērā to spekulatīvo raksturu, kriptovalūtas pēc būtības arī uzskatāmas par kriptoaktīviem.1
Valsts ieņēmumu dienests skaidro, ka kriptovalūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā, kas tiek izmantots Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma 3.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.