3. Augusts 2021 /NR. 31 (1193)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts amatpersonu pienākums atlīdzināt prettiesiski gūtos ienākumus
Mg. iur.
Ligita Fokrote
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja juriste 

Likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā"1 (turpmāk – Interešu konflikta likums) mērķis ir: a) nodrošināt valsts amatpersonu darbību sabiedrības interesēs, novēršot jebkuras valsts amatpersonas, tās radinieku vai darījumu partneru personiskās vai mantiskās ieinteresētības ietekmi uz valsts amatpersonas darbību, b) veicināt valsts amatpersonu darbības atklātumu un atbildību sabiedrības priekšā, kā arī c) sabiedrības uzticēšanos valsts amatpersonu darbībai. Interešu konflikta likuma subjekti ir valsts amatpersonas, un šis likums paredz ierobežojumus, aizliegumus un pienākumus valsts amatpersonām, interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā, kā arī valsts amatpersonu mantiskā stāvokļa deklarēšanas pienākumu.

Interešu konflikta likumā valsts amatpersonām noteikto ierobežojumu un aizliegumu izpildi valsts amatpersonu darbībā kontrolē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk – KNAB). Par Interešu konflikta likumā valsts amatpersonām noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpumiem paredzēta gan administratīvā atbildība (līdz 2020. gada 1. jūlijam Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa2 166.30 pantā, bet no 2020. gada 1. jūlija, kad spēkā stājās Administratīvās atbildības likums,3 – Interešu konflikta likuma 32. panta ceturtajā daļā), gan kriminālatbildība (Krimināllikuma4 325. pantā).

No Interešu konflikta likuma 30. panta pirmās un piektās daļas izriet, ka valsts amatpersonai saskaņā ar šā panta noteikumiem ir pienākums atlīdzināt nodarītos zaudējumus un zaudējumu piedziņa no valsts amatpersonas notiek neatkarīgi no tā, vai valsts amatpersonu par šā likuma noteikumu pārkāpšanu sauc pie administratīvās atbildības vai kriminālatbildības.

Tas nozīmē, ka tajā brīdī, kad ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (no 2020. gada 1. jūlija – Administratīvās atbildības likuma) noteiktajā kārtībā pieņemtu spēkā stājušos lēmumu vai ar Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā pieņemtu un spēkā stājušos nolēmumu krimināllietā konstatēts, ka valsts amatpersona ir izdarījusi tādu Interešu konflikta likuma pārkāpumu, kura rezultātā valsts amatpersonai radies pienākums atlīdzināt valstij nodarītos zaudējumus, KNAB Interešu konflikta likuma 30.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties