21. Septembris 2021 /NR. 38 (1200)
Skaidrojumi. Viedokļi
Datorprogrammu izplatīšanas līgumiem saistošās tiesību normas
Gatis Liepiņš
Biznesa augstskola "Turība" Juridiskās fakultātes students 
Mg. iur.
Āris Kakstāns
 

Informāciju tehnoloģiju nozare ir viena no visstraujāk augošajām nozarēm,1 tai ir nozīmīga vieta Latvijas tautsaimniecībā. Ar datorprogrammu izstrādi, ieviešanu, uzturēšanu un izplatīšanu saistīto darījumu apjoms strauji pieaug – piecu gadu laikā, no 2014. līdz 2019. gadam, nozares nodokļu maksājumu apjoms ir dubultojies. Lai gan stabilai nozares attīstībai nepieciešams sakārtots datorprogrammu civiltiesiskās apgrozības tiesiskais regulējums, tomēr informācijas tehnoloģiju nozarei speciālā likuma nav. Latvijā ar Autortiesību likumu2 par datorprogrammu kā intelektuālā īpašuma objektu aizsardzības mehānismu ir nostiprinātas autortiesības vispārīgā līmenī. Savukārt ar Autortiesību likuma 2. panta sesto daļu par datorprogrammu civiltiesiskās apgrozības regulējumu tiek noteikts Civillikums.3

Rakstā autori piedāvās nepieciešamos uzlabojumus datorprogrammu izplatīšanas līgumiem saistošajos tiesību aktos, kas precizētu šajos līgumos iekļaujamo saturu.

Rakstā aplūkoto problemātiku raksturo šādi sākotnējie izejas punkti:

  • autortiesībām ir noteicoša loma datorprogrammu kā intelektuālā īpašuma aizsardzībā;
  • datorprogrammu civiltiesiskajai apgrozībai ir saistošs vispārējais civiltiesību regulējums;
  • tipiskie datorprogrammu izplatīšanas līguma noteikumi ir izveidojušies starptautiskas prakses rezultātā, līdz ar ko ir apgrūtināta iespēja nacionālā līmenī identificēt saistošās tiesību normas un to nepilnības.

 

1. Autora darba aizsardzība datorprogrammu jomā

Autortiesību likums definē autora personiskās un mantiskās tiesības. Autora personiskās tiesības tiek uzskaitītas Autortiesību likuma 14. panta pirmajā daļā: tiesības uz autorību, tiesības uz darba izziņošanu, tiesības uz darba atsaukšanu, tiesības uz vārdu un tiesības uz darba neaizskaramību. Šo tiesību nemantiskais, personiskais raksturs saskaņā ar Autortiesību likuma 14. panta otro daļu neļauj to atsavināšanu, tiešā veidā civiltiesiskajā apgrozībā tās nepiedalās.

Atbilstoši Autortiesību likuma 1. panta pirmajai daļai par darba autoru tiek atzīta tikai fiziska persona. Savukārt juridiska persona (uzņēmums, darba devējs) uz darba līguma pamata var kļūt tikai par datorprogrammas mantisko tiesību pārņēmēju, kā to norāda Autortiesību likuma 12. panta otrā daļa. Tātad Autortiesību likums pieļauj autora (fiziskas personas, darbinieka) personiskās tiesības veikt sava darba atsaukšanu un ar darba līguma noteikumiem šādas tiesības nevar aizliegt. Lai arī darba devēja intereses aizsargā Autortiesību likuma 14. panta pirmās daļas trešā punkta atzīme par autora pienākumu atlīdzināt atsaukšanas rezultātā darba lietotājam radītos zaudējumus, tas neizslēdz datorprogrammas ražošanas uzņēmuma darbinieka iespēju izmantot savas autora personiskās tiesības uz darba atsaukšanu.4 Ņemot vērā datorprogrammas funkcionālo dabu5 (atšķirībā no mākslas un literāriem darbiem), raksta autoru ieskatā, būtu papildināms Autortiesību likuma 14. pants ar norādi, ka pirmās daļas pirmais punkts neattiecas uz datorprogrammu autoriem.

Autortiesību likuma 16. panta otrajā daļā norādīts, ka juridiskām un fiziskām personām var pāriet autora mantiskās tiesības uz datorprogrammu. Mantisko tiesību pāreja var notikt, piemēram, uz darba līguma vai atlīdzināma atsavināšanas līguma pamata. Tādējādi autora mantiskās tiesības nokļūst civiltiesiskajā apritē.

Autortiesību likums uzskaita autora izņēmuma mantiskās tiesības (izplatīt, padarīt pieejamu sabiedrībai (publicēt), iznomāt, izīrēt, reproducēt un pārveidot datorprogrammu). Šis uz datorprogrammu attiecināmo autora mantisko tiesību uzskaitījums sakrīt ar Padomes Direktīvas 91/250/EEK (1991. gada 14. maijs) par datorprogrammu tiesisko aizsardzību6 4.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Autortiesību likums
— likumi.lv —
Civillikums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties