8. Februāris 2022 /NR. 6 (1220)
Skaidrojumi. Viedokļi
Saziņas ar tiesu prioritāšu maiņa pārejā uz e-tiesiskumu
Dr. iur.
Daina Ose
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras docente 

Digitālais tiesiskums un e-tiesiskums ir tikai daži termini, kuri beidzamos gados parādās arvien biežāk saistībā ar tiesvedībām tiesā. Kopš 2021. gada 1. decembra arvien pierastāks ir kļuvis termins "e-lieta", jo ir stājušies spēkā grozījumi procesuālajos likumos,1 paredzot elektroniskās lietas ieviešanu un plašāku digitālo rīku izmantošanu tiesvedībās.

Dažādu jaunu terminu ieviešana var radīt arī neskaidrības un neizpratni par to saturu un jēdzienisko nozīmi. Tā, piemēram, likumprojektā "E-lietas koplietošanas risinājumu platformas likums" termins "e-lieta" tiek skaidrots kā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumu kopums, kas nodrošina kriminālprocesa, administratīvā pārkāpuma procesa, administratīvā procesa, civilprocesa, audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanas bērniem un nolēmuma izpildes procesa īstenošanu elektroniskā vidē un minētajos procesos apstrādājamo datu pieejamību.2 Tādējādi ar terminu "e-lieta" viennozīmīgi nevar identificēt ar noteiktā procesā ierosinātas lietas elektronisko formu, kas ir uzskatāma par noteiktu dokumentu kopumu (lietas materiāli, pierādījumi, procesuālie dokumenti u.tml.) un iekļaujas e-lietā kā tās sastāvdaļa (šaurākā nozīmē). Tas nozīmē, ka tiesa izskata elektroniskās formas lietu, bet nevar izskatīt e-lietu.

Digitalizējot tiesvedības procesus, tiek izvirzīts mērķis – sekmēt tiesu pieejamību personām.3 Šis mērķis ir ticis izvirzīts vairākos politiskos dokumentos, tajā skaitā arī Eiropas Padomes dokumentos,4 norādot, ka "e-tiesiskums ir politikas izstrādes instruments, ar kuru tiek vienkāršota un uzlabota piekļuve juridiskai informācijai un tiek digitalizētas pārrobežu juridiskās procedūras.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Civilprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties