Digitālais tiesiskums un e-tiesiskums ir tikai daži termini, kuri beidzamos gados parādās arvien biežāk saistībā ar tiesvedībām tiesā. Kopš 2021. gada 1. decembra arvien pierastāks ir kļuvis termins "e-lieta", jo ir stājušies spēkā grozījumi procesuālajos likumos,1 paredzot elektroniskās lietas ieviešanu un plašāku digitālo rīku izmantošanu tiesvedībās.
Dažādu jaunu terminu ieviešana var radīt arī neskaidrības un neizpratni par to saturu un jēdzienisko nozīmi. Tā, piemēram, likumprojektā "E-lietas koplietošanas risinājumu platformas likums" termins "e-lieta" tiek skaidrots kā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumu kopums, kas nodrošina kriminālprocesa, administratīvā pārkāpuma procesa, administratīvā procesa, civilprocesa, audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanas bērniem un nolēmuma izpildes procesa īstenošanu elektroniskā vidē un minētajos procesos apstrādājamo datu pieejamību.2 Tādējādi ar terminu "e-lieta" viennozīmīgi nevar identificēt ar noteiktā procesā ierosinātas lietas elektronisko formu, kas ir uzskatāma par noteiktu dokumentu kopumu (lietas materiāli, pierādījumi, procesuālie dokumenti u.tml.) un iekļaujas e-lietā kā tās sastāvdaļa (šaurākā nozīmē). Tas nozīmē, ka tiesa izskata elektroniskās formas lietu, bet nevar izskatīt e-lietu.
Digitalizējot tiesvedības procesus, tiek izvirzīts mērķis – sekmēt tiesu pieejamību personām.3 Šis mērķis ir ticis izvirzīts vairākos politiskos dokumentos, tajā skaitā arī Eiropas Padomes dokumentos,4 norādot, ka "e-tiesiskums ir politikas izstrādes instruments, ar kuru tiek vienkāršota un uzlabota piekļuve juridiskai informācijai un tiek digitalizētas pārrobežu juridiskās procedūras.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.