19. Aprīlis 2022 /NR. 16 (1230)
Skaidrojumi. Viedokļi
Sankcijas un to ietekme uz Latvijas uzņēmumiem
Kārlis Mārtiņš Krauze
Jurista palīgs "Eversheds Sutherland Bitāns" 

Ievads

Ģeopolitiskā situācija un karš Ukrainā ir apvienojis demokrātiskās pasaules valstis cīņā pret Krievijas agresiju. Starptautiskā sabiedrība ir aktīvi reaģējusi un ieviesusi vienu no intensīvākajiem un komplicētākajiem sankciju režīmiem pasaulē, kas neapšaubāmi ietekmēs arī ikvienu Latvijas uzņēmēju. Gan valsts pārvaldē, gan arī privātajā sektorā valda liela nenoteiktība un neizpratne par sankciju ietekmi uz mūsu ikdienu. Tādējādi ir jāsniedz skaidrojums par uzņēmējdarbības vidē izplatītāko sankciju režīmu – Eiropas Savienības (turpmāk – ES) un Amerikas Savienoto Valstu (turpmāk – ASV) Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (turpmāk – OFAC) sankciju – ietekmi uz uzņēmējdarbību.

 

1. Sankciju jēdziens un iedalījums

Sankcijas jeb ierobežojošie pasākumi ir instruments, ar kuru ārpolitiska vai ekonomiska spiediena rezultātā ir mērķis panākt sankciju piemērotāja interesēm un starptautiskajām tiesībām atbilstošu sankcionētā subjekta rīcību.1

Sankcijas ir iespējams iedalīt pēc vairākiem kritērijiem, proti, gan pēc to piemērotāju skaita (vienpusējas, daudz­pusējas),2 gan pēc to iedarbības veida (ekonomiskās – finanšu sankcijas un ar tām nesaistītie ierobežojošie pasākumi).3 Tomēr īpašu uzmanību autors vēlas vērst sarunvalodā ieviestajam sankciju iedalījumam pēc to izpausmes uz adresātu, proti, iedalījumam sektorālajās un uz konkrētu subjektu vērstajās sankcijās.

Sektorālās sankcijas ir stratēģiski un ekonomiski nozīmīgu preču, piemēram, naftas, gāzes, tabakas, vai divējāda lietojuma preču un tehnoloģiju aprites ierobežojumi. Tās nav vērstas pret kādu konkrētu personu – tās attiecas uz visiem, kas vēlas laist šo preci civiltiesiskajā apgrozībā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties