3. Maijs 2022 /NR. 18 (1232)
Redaktora sleja
Atver Satversmi

Kopš valsts pirmsākumiem tās dibinātāji, neskatoties uz politisko uzskatu daudzveidību, ir bijuši vienoti, ka Latvija jāveido kā demokrātiska valsts. Arī Satversmes simtgades laikā ir vērts vēl un vēlreiz atkārtot Raiņa atziņu: ".. negribēt demokrātiju mūsu Latvijas apstākļos – negribēt Latvijas valsti."1

Šis "Jurista Vārda" laidiens dodas pie lasītājiem Demokrātijas nedēļā, kas ir pilsoniska iniciatīva ar mērķi veicināt Latvijas sabiedrībā demokrātijas izpratni. Demokrātijas nedēļai izvēlētais maija sākums ir simbolisks: 1920. gada 1. maijā sanāca pirmais Latvijas tautas vēlētais parlaments – Satversmes sapulce, 1990. gada 4. maijā pēc 50 gadu okupācijas tika pieņemta Latvijas Neatkarības deklarācija, savukārt 9. maijs ir Eiropas diena, kurā tiek cildinātas Eiropas kopīgās vērtības, to skaitā demokrātija, un pieminēta Francijas ārlietu ministra Robēra Šūmana 1950. gada 9. maijā pieņemtā deklarācija, kas lika pamatus pēckara Eiropas sadarbībai ar mērķi nodrošināt kontinentā mieru un labklājību un noveda līdz Eiropas Savienības dibināšanai.

Demokrātijas nedēļas laikā tiek publiskots viens no mūsu demokrātijas stūrakmeņa – Satversmes – simtgadei veltītajiem projektiem. Tā ir pēc žurnāla "Jurista Vārds" redakcijas iniciatīvas tapusi izglītojoša filma "Atver Satversmi", kas ir videoformātā ietērpti Satversmes komentāri un konstitūcijas lasījumi. Projekts tapis ar mērķi ieinteresēt plašu Latvijas sabiedrību par valsts konstitucionālajiem pamatiem. Kā rāda pats filmas nosaukums "Atver Satversmi" – tas ir Latvijas juristu aicinājums ikvienam pilsonim iedziļināties mūsu pamatlikumā un izprast tajā ietvertos demokrātiskas valsts funkcionēšanas mehānismus un aizsargātās cilvēka pamattiesības.

Izprotot Satversmes vērtības un apzinoties priekšrocības, ko ikkatram dod tiesiska un demokrātiska valsts, varam cerēt uz Latvijas sabiedrības nepieciešamo līdzdalību demokrātijas funkcionēšanā, noturību pret apdraudējumiem un gatavību aizstāvēt Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti jebkuru satricinājumu apstākļos.

Pirms vairākiem gadiem, kad "Jurista Vārda" redakcijā radās doma par šādu audiovizuālu Satversmes popularizēšanu, mēs nevarējām iedomāties apstākļus, kādos šī iecere tiks pabeigta. Tagad, kad pandēmijas dēļ nebijušu iespaidu sabiedrībā guvuši klaji antidemokrātiski populisti, bet Eiropas un pasaules mieru, kā arī starptautisko tiesību principus sagrāvis Krievijas agresīvais karš pret Ukrainu, Latvijas sabiedrības uzticība Satversmes pamatos liktajiem demokrātijas un tiesiskuma principiem ir aktuālāka nekā jebkad.

No šodienas, 3. maija, filma "Atver Satversmi" ir pieejama "sēriju" veidā – atbilstoši Satversmes struktūrai – "Jurista Vārda" Youtube kontā, kā arī portālā likumi.lv pie katras attiecīgās Satversmes nodaļas. Katru "sēriju" ievada konkrētās Satversmes nodaļas komentārs, kam seko secīgi Satversmes pantu lasījumi.

"Jurista Vārda" redakcija pateicas visiem Latvijas juristiem, kas ar lielu entuziasmu iesaistījās šajā projektā. Sadarbībai aicinājām savus aktīvākos autorus, kā arī citus tiesībniekus, kas ar savu līdzšinējo darbu piedalījušies Latvijas tiesiskās sistēmas attīstībā. Apzināti centāmies projektā iesaistīt dažādu paaudžu, specializācijas, profesiju, politiskās pārliecības un juridisko skolu pārstāvjus, lai filma kļūtu arī par sava veida Latvijas juridiskās sabiedrības spoguli.

Filma "Atver Satversmi" ir veidota, sadarbojoties Latvijas Republikas oficiālajam izdevējam "Latvijas Vēstnesis" un Latvijas Republikas Satversmes tiesai. Tās režisors ir Juris Sējāns. Filmas "sērijas" kopš šodienas ir bez maksas pieejamas jebkuram interesentam internetā, savukārt filmas "garās versijas" kopīgā skatīšanās, klātesot visiem tās dalībniekiem, veidotājiem un atbalstītājiem, paredzēta maija nogalē.

Jāatgādina, ka Satversmes simtgadei šogad tiek veltīti vairāki pasākumi (plašāk skat. satversme100.lv). Tai skaitā drīzumā klajā nāks "Latvijas Vēstneša" sagatavota grāmata skolu jaunatnei "Satversme kabatā" (teksts Jānis Joņevs, ilustrācijas Reinis Pētersons, salikums Juris Petraškevičs), jau februārī iznāca "Jurista Vārda" eseju krājums "Latvijas Republikas Satversmei – 100", kā arī visa gada garumā vietnē lvportals.lv darbojas tematiskā sadaļa #satversme100.

Sargāsim Satversmi un mūsu neatkarīgo un demokrātisko valsti!

RAKSTA ATSAUCES /

1. Rainis J. Piezīmju un atmiņu skabargas. Jaunais Laiks, 1928, Nr. 7, 201. lpp.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Atver Satversmi. Jurista Vārds, 03.05.2022., Nr. 18 (1232), 2.lpp.
VISI RAKSTI 3. Maijs 2022 /NR. 18 (1232)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties