21. Jūnijs 2022 /NR. 25/26 (1239/1240)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts policijas gatavība izmeklēt naida noziegumus
Inese Ratfeldere
Valsts policijas Kriminālizlūkošanas vadības pārvaldes 3. nodaļas priekšniece 
Dina Kļaviņa
Valsts policijas Kriminālizlūkošanas vadības pārvaldes 3. nodaļas galvenā inspektore 
Mg. iur.
Silvija Stupāne
Valsts policijas koledžas Latgales filiāles lektore 
Mg. psych.
Evita Lipe
Valsts policijas Starptautisko lietu nodaļas priekšniece 

Naida noziegumi ir krimināli sodāmi nodarījumi, kuru pamatā ir aizspriedumi pret noteiktām sabiedrības grupām.1 Šo noziegumu izmeklēšana tiek aktualizēta un modernizēta atbilstoši ģeopolitiskai situācijai un valsts drošības risku izvērtējumam, kuru pamatā ir tiesībsarga un nevalstisko organizāciju norādījumi par atsevišķu sociālo grupu aizskārumu gadījumu palielināšanos. Raksta autores naida noziegumu specifiku pētīs caur izmeklēšanas prizmu, jo šīs kategorijas noziegumu problemātikai Valsts policijā (turpmāk tekstā – VP) pēdējā laikā ir pievērsta īpaša uzmanība.

Lai secinātu par VP zināšanu un gatavības līmeni apkarot naida noziegumus, ir jāizzina problēmsituācijas būtība un jānosaka iespējamā rīcība to novēršanai. Īpaša uzmanība tiek pievērsta izmeklēšanas problemātikai un sadarbības nepieciešamībai gan starp atbildīgajām iestādēm, gan sabiedrību.

Neapšaubāmi, ka naida noziegumu pamatā lielākoties ir sociālie un politiskie aspekti, līdz ar to ārkārtīgi svarīgi uzturēt nepārtrauktu dialogu ar sabiedrību. VP darbs nepārprotami ir vērsts uz pakalpojumu sniegšanu, taču vienlaikus VP priekšnieks Armands Ruks ir noteicis nulles toleranci attiecībā uz naida noziegumiem.2

 

Informācijas saņemšana

Par naida noziegumiem, diskriminācijas jeb atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpšanu vai jebkuru citu noziedzīgu nodarījumu, kas izdarīts rasistisku, nacionālu, etnisku vai reliģisku motīvu vai sociālā naida dēļ, ikvienai personai ir tiesības iesniegt ziņojumu VP (klātienē, telefoniski vai rakstiski). Ierodoties klātienē policijas struktūrvienībā vai zvanot uz VP palīdzības tālruni 110, tiek veikts savienojums ar VP struktūrvienību jeb Operatīvās vadības nodaļu, kur no personas saņemtā informācija tiek apstrādāta, kā arī nekavējoties tiek pieņemts lēmums par atbilstošu reaģēšanu. Attiecīgajā situācijā policijas amatpersonām ir saistoši 2012. gada 20. marta Ministru kabineta noteikumi Nr. 190 "Noteikumi par notikumu reģistrēšanas kārtību un policijas reaģēšanas laiku", proti, jāreaģē noteiktā laika posmā: republikas pilsētās – 15 minūšu laikā pēc informācijas saņemšanas, bet novados – 25 minūšu laikā. Citādi ir, ja policijā vienlaikus saņemta informācija par vairākiem notikumiem. Šādā gadījumā policija reaģē prioritārā secībā atbilstoši notikumā iesaistīto personu vai sabiedrības drošības apdraudējuma pakāpei.

Ir novērots, ka nereti personas ziņošanai izmanto arī VP oficiālo sociālās saziņas vietni Twitter, tomēr jāņem vērā: ja policijas palīdzība ir nepieciešama steidzami vai nekavējoties, tad jāzvana uz VP palīdzības tālruni 110, nevis jātvīto.

Jāuzsver, ka arī uz e-pasta adresi pasts@vp.gov.lv un ar vienotā valsts un pašvaldību pakalpojumu portāla latvija.lv starpniecību nosūtītos iesniegumus atbilstoši Iesniegumu likuma 5. pantam izskata 30 darba dienu laikā, tāpēc situācijās, kad policijai jāreaģē uzreiz, šo saziņas kanālu nav ieteicams izmantot.

 

Informācijas reģistrēšana

Saskaņā ar 2012. gada 20.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties