21. Jūnijs 2022 /NR. 25/26 (1239/1240)
Skaidrojumi. Viedokļi
Cīņa ar naida runu internetā: Eiropas Komisijas un uzticamo ziņotāju loma
Anhelita Kamenska
Latvijas Cilvēktiesību centra direktore 
Jekaterina Tumule
Latvijas Cilvēktiesību centra projektu vadītāja, juriste 

Pieaugot naida runai, dezinformācijai un viltus ziņām, tiešsaistes platformām ir jāuzņemas lielāka atbildība par tajās izvietoto saturu. Prettiesiska satura dzēšana un bloķēšana ir svarīga, lai mazinātu naida runas plašāku izplatīšanu un kaitējumu, ko tā nodara indivīdiem, pret kuriem tā vērsta.

Cīņa ar naida runu internetā ir saistīta ar dažādiem izaicinājumiem, kā, piemēram, formālas un skaidras naida runas definīcijas trūkums, valodu daudzveidība, kurās tiek publicēts saturs; satura formas daudzveidība – no komentāra līdz veselām vietnēm, kurās mērķtiecīgi tiek izplatīta naida runa; interneta platformu un lietotāju atbildības nošķiršana par prettiesiskā satura publicēšanu, normatīvā regulējuma atšķirības dažādās valstīs, kas aizsargā vārda brīvību un ierobežo naida runu.

Eiropas Komisija pēdējo gadu laikā ir sekmējusi, lai tiktu pieņemti vairāki noteikumi IT kompānijām. Galvenokārt tie ir juridiski nesaistoši instrumenti, dažādi pašregulējošie pasākumi, tādi kā rīcības kodeksi, vadlīnijas un rekomendācijas.

 

Rīcības kodekss cīņai pret nelikumīgiem naidīgiem izteikumiem tiešsaistē

Jau gandrīz sešus gadus Eiropas Savienības (ES) teritorijā darbojas ES Rīcības kodekss cīņai pret nelikumīgiem naidīgiem izteikumiem tiešsaistē. 2016. gadā Eiropas Komisija nāca klajā ar iniciatīvu par nelikumīgas naida runas novēršanu, kuru sākotnēji parakstīja lielākie ES teritorijā strādājošie sociālie tīkli – Facebook, Twitter, Youtube un Microsoft. Vēlāk tai pievienojās Instagram, Snapchat, Dailymotion (2018), Jeuxvideo.com (2019), TikTok (2020) un LinkedIn (2021).1 Kā vienpadsmitie kodeksam 2022.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties