21. Februāris 2023 /NR. 8 (1274)
Skaidrojumi. Viedokļi
Juridiskais referents Eiropas Savienības Vispārējā tiesā
LL.M
Vineta Bei
ES Vispārējās tiesas juridiskā referente tiesneses Ingas Reines birojā 

Eiropas Savienības Vispārējā tiesa (turpmāk – Vispārējā tiesa) ir izsludinājusi pastāvīgu aicinājumu pieteikties šīs tiesas tiesnešu juridisko referentu amatiem, lai izveidotu datubāzi, kas tiktu izmantota brīžos, kad Vispārējai tiesai rodas vajadzība pastāvīgi vai uz laiku aizpildīt šos amatus.1 Aicinājumā nav noteikts konkrēts termiņš kandidatūru izvirzīšanai, lai varētu piesaistīt pēc iespējas plašāku kandidātu loku.

Šajā rakstā ieskicēšu Vispārējās tiesas tiesneša juridiskā referenta amatā veicamos pienākumus un šim amatam vajadzīgās kompetences, kā arī profesionālās izaugsmes iespējas. Dažas tēzes būs arī par šī amata nosaukumu un par pieņemšanas darbā šajā amatā regulējumu, kuras neaprobežosies vienīgi ar Vispārējo tiesu. Juridiskā referenta amats pastāv arī Eiropas Savienības Tiesā (turpmāk – Tiesa). Juridiskais referents ir viens no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesu tiesnešu un ģenerāladvokātu birojos strādājošajiem tiesu darbiniekiem.

Rakstā paustais varētu būt noderīgs potenciālajiem kandidātiem no Latvijas – gan tiem, kuri vēlētos atsaukties minētajam aicinājumam, gan arī tiem, kuri nav izslēguši savu profesionālo jurista karjeru kādreiz saistīt ar darbu Vispārējā tiesā. Tāpat raksts atklās Eiropas juristam vajadzīgās prasmes, kurām būtu jābūt jebkuram Latvijas augstskolu pabeigušam juristam. Visbeidzot, kā izzinošu materiālu salīdzinošai analīzei šajā rakstā minēto varētu izmantot tie, kuri strādā pie tiesneša palīga institūta attīstības Latvijā.2

 

Kāpēc juridiskais referents?

Vispārējās tiesas darba valodā – franču valodā – juridiskā referenta amatu sauc par référendaire. Šāds amata nosaukums tiek izmantots arī atsevišķu ES frankofono valstu tiesās. Beļģijā šajā amatā var strādāt tiesību zinātņu maģistra vai doktora grādu ieguvusi persona visu instanču tiesās, sniedzot atbalstu tiesnešu juridiskajā darbā saskaņā ar to norādēm, bet neveicot tiesas kancelejas pienākumus.3 Luksemburgā ir līdzīgs amats référendaire de justice, ieviests pavisam nesen, ar 2022. gadu, lai šīs valsts tiesās aizpildītu tiesnešu un attaché de justice (principā nākamie tiesneši)4 vakantās amata vietas.5 Savukārt Francijas Kasācijas tiesā strādā conseillers référendaires, kas ir vispārējās jurisdikcijas tiesu tiesneši, kuri uz desmit gadiem ir iecelti Kasācijas tiesā dialoga starp šīm tiesām īstenošanas nolūkā un kuriem principā ir vienīgi konsultatīva balss, ja vien viņi nav ziņotāji lietā.6 Tāpat personas référendaire amatā juridisko atbalstu tiesnešiem sniedz arī ANO Starptautiskajā tiesā.7 Citās starptautiskajās tiesās, piemēram, Eiropas Cilvēktiesību tiesā Strasbūrā8 un Starptautiskajā krimināltiesā Hāgā,9 šīs personas, burtiski tulkojot to amatu nosaukumus, sauc par juristiem vai juridiskajiem padomniekiem.

Vai ES tiesu référendaire ir tas pats, kas Latvijas tiesās "tiesneša palīgs"? Jā un nē. Latvijas tiesu tiesnešu palīgi ar augstāko juridisko izglītību, kuri sniedz juridisku atbalstu tiesnesim viņa izskatāmajās lietās, būtu noteikti pielīdzināmi référendaire amatam ES tiesās. Ar tiesneša vai tiesas darbu saistītu administratīvo pienākumu veicēji vai kancelejas darba aizstājēji būtu cita veida "tiesneša palīgi".

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties