25. Aprīlis 2023 /NR. 17 (1283)
Skaidrojumi. Viedokļi
Piekrišanas izpratne seksuāla rakstura attiecībās
2
Elīna Zivtiņa
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorante 

Pēc tam, kad pasaulē tapa zināms par #MeToo skandālu un sabiedrībā tika aktualizēta jautājuma par piekrišanu stāties seksuāla rakstura attiecībās nozīme, joprojām norit diskusijas par to, kad uzskatāms, ka piekrišana vairs nav spēkā, un šādas piekrišanas esamības priekšnoteikumiem. Tāpat, ievērojot sabiedrības attīstības tendences, vairākas valstis ir precizējušas piekrišanas definīciju nacionālajos tiesību aktos vai strādā pie šobrīd spēkā esošo definīciju aktualizēšanas. Ievērojot minēto, kā arī to, ka gribas jēdziens ir noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību centrālais elements, būtu vērtīgi detalizēti aplūkot šī termina izpausmes Latvijas krimināltiesībās.

Uzskatāms, ka personas drīkst stāties seksuāla rakstura (neatkarīgi no tā, vai šīs darbības ir saistītas ar iekļūšanu citas personas ķermenī vai ne) attiecībās tikai tādā gadījumā, ja visas iesaistītās personas ir tam nepārprotami piekritušas. Varētu apgalvot, ka piekrišana stāties seksuāla rakstura attiecībās sastāv no šādiem elementiem: piekrišana ir brīvprātīga, skaidra, apzināta un pastāvīga.

Tas nozīmē, ka iesaistītās personas ne vien ir paudušas brīvprātīgu, skaidru un bez ārēja spiediena ietekmes radušos gribu, bet arī apzinās darbību raksturu, kā arī no stāšanās seksuāla rakstura attiecībās izrietošos iespējamos riskus un sekas.

Krimināllikuma 159. un 160. panta dispozīcijā piekrišana tiek apzīmēta ar jēdzienu "griba". Savukārt uz šīs gribas neesamību norāda stāšanās seksuāla rakstura attiecībās, cietušajai personai atrodoties bezpalīdzības stāvoklī, vardarbības, draudu, uzticības, autoritātes vai citādas ietekmes rezultātā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Autore
26. Aprīlis 2023 / 12:39
0
ATBILDĒT
No šādām situācijām praksē vienmēr būs grūti izvairīties, jo šādus gadījumus raksturo dažādu noziedzīga nodarījuma izdarīšanas apstākļu, apsūdzētā un cietušā personību, komunikācijas un daudzu citu apstākļu kopums. Tiesību piemērotājam šis kopums ir rūpīgi jāizvērtē, lai konstatētu, ka personas griba nav bijusi. Turklāt pat tad, ja persona mutiski to nav norādījusi, darbības un šo apstākļu kopums var norādīt, ka persona nav gribējusi stāties seksuāla rakstura attiecībās.
Ieteikumi
25. Aprīlis 2023 / 22:17
0
ATBILDĒT
Paldies par rakstu!
Kopsavlikum 7. punktā norādat, ka "Praksē lielākās grūtības ir tajos gadījumos, kad cietušās personas piekrišanas esība ir noskaidrojama, vien balstoties uz cietušās personas darbībām." Varbūt autorei ir arī kādi ieteikumi, kā palīdzēt tikt galā ar šīm grūtībām?
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties