30. Maijs 2023 /NR. 22 (1288)
Skaidrojumi. Viedokļi
Bērna "labošana" sociālās korekcijas izglītības iestādē – kļūdas, kuras nedrīkst atkārtot
Ieva Pīpiķe
Valsts kontroles Trešā revīzijas departamenta Pirmā sektora vadītāja 
Baiba Amoliņa
Valsts kontroles Trešā revīzijas departamenta Pirmā sektora vecākā valsts revidente juriste 

Jau vairāk nekā gadu valsts un pašvaldību institūciju dienaskārtībā ir jautājums par to, kādu pakalpojumu nodrošināt "problemātiskajiem" pusaudžiem, kuri izdara likumpārkāpumus un kuru "vieta" līdz pat 2022. gada vidum bija sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni" (turpmāk – SKII "Naukšēni").

SKII "Naukšēni" tika likvidēta 2022. gada vasarā, kad Izglītības un zinātnes ministrija, nespējot novērst Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Tiesībsarga biroja un Izglītības kvalitātes valsts dienesta konstatētos pārkāpumus (vardarbību, speciālistu un atbalsta personāla trūkumu, kuru dēļ iestādē nav iespējams īstenot sociālo korekciju, tajā skaitā ārstēšanos no atkarībām), pieņēma lēmumu par iestādes slēgšanu.

Iestāde tika slēgta, bet audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa – ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē – piemērošana tika apturēta uz laiku līdz 2024. gada 31. decembrim, kamēr tiks īstenota sociālās korekcijas izglītības iestādes institūta reforma, pārskatot un pilnveidojot normatīvo regulējumu attiecībā uz šo audzinoša rakstura piespiedu līdzekli.

Līdz ar iestādes slēgšanu bērni, kuriem bija turpināma likumpārkāpumu profilakse, atgriezās savas dzīvesvietas pašvaldībā. Pašvaldībai bija pienākums, pieaicinot Valsts probācijas dienestu, bāriņtiesu un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, šiem bērniem izstrādāt uzvedības sociālās korekcijas programmu1 un nodrošināt regulāru starpinstitucionālo sadarbību likumpārkāpumu profilakses pasākumu plānošanai.2

Savukārt tiem bērniem, kuri ir izdarījuši noziedzīgus nodarījumus, no 2023. gada 1. janvāra3 tiek piemērots jauns audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis – probācijas novērošana. To nodrošina Valsts probācijas dienests uz laiku no viena līdz trim gadiem. Probācijas novērošanas laikā Valsts probācijas dienests piesaista pakalpojumu sniedzējus, kas nodrošina bērnam uzvedības sociālo korekciju un sociālo rehabilitāciju.

Valsts kontrole 2022. gada 19. oktobrī publiskoja lietderības revīzijas ziņojumu ""Problēmbērni" – pieaugušo neizdarību spogulis",4 kas ietver apjomīgu izvērtējumu par valstī esošo sistēmu, kā "problēmbērni" un viņu ģimenes tiek pamanītas, kāds atbalsts tām tiek sniegts un kā tiek īstenots audzinošais un sodīšanas darbs ar šiem bērniem, it īpaši par to izdarītajiem administratīvajiem pārkāpumiem. Revīzija ietver arī izvērtējumu par "bērna ceļu" līdz SKII "Naukšēni".

Ņemot vērā to, ka līdz 2023. gada 31. decembrim Ministru kabinetam ir jāizstrādā un Saeimā jāiesniedz grozījumi par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa – ievietošana sociālās korekcijas iestādē – turpmāko piemērošanu,5 revīzijas ziņojumā tika akcentētas tās problēmas, kas, revidentu vērtējumā, būtu noderīgas, pieņemot lēmumu par turpmāko šī audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties