Vēl pavisam nesen pašvaldību informatīvie izdevumi un to saturs bija saspringtu diskusiju temats, kurā norisinājās dažādu politiķu, juristu, plašsaziņas līdzekļu ekspertu, pašvaldību pārstāvju viedokļu sadursmes un vienlaikus efektīvākā kopsaucēja meklējumi, taču tos skāra pārmaiņas. Kāds pašlaik ir pašvaldību informatīvo izdevumu liktenis un nozīme Latvijā? Kā pašvaldībām turpmāk veidot savu drukāto izdevumu saturu, lai visas iesaistītās puses, un jo īpaši lasītājs, būtu apmierinātas? To plašāk atklāj autores 2022. gadā veiktā pētījuma "Pašvaldību informatīvo izdevumu izvērtējums un nozīme pašvaldību funkciju nodrošināšanā Latvijā" rezultāti un sniegtie priekšlikumi.
Informatīvo izdevumu nozīme
Pēc administratīvi teritoriālās reformas Latvijā ir 43 pašvaldības, kuru pienākums ir nodrošināt un veicināt iedzīvotāju, uzņēmēju, nevalstisko organizāciju u.c. informētību par pašvaldības darbību, funkciju izpildi, pieņemtajiem lēmumiem, kā arī iespējām tos ietekmēt. Ikvienam ir tiesības saņemt visaptverošu, saprotamu un skaidru informāciju, tai jābūt atklātai, pieejamai un uzticamai. Īpaši informācijas laikmetā, kad būtiska ir kritiskā domāšana un medijpratība, viltus ziņu atpazīšanai liela nozīme ir uzticamam, zināmam un kvalitatīvam informācijas avotam.
Tāpēc paralēli citiem komunikācijas instrumentiem pašvaldības izdod informatīvo izdevumu drukātā formātā. Kopumā Latvijā tos izdod apmēram 40 pašvaldības, turklāt daļa no tiem pastāv kopš 1991. gada, kas ir vēsturiska un iedzīvotāju novērtēta vērtība. Kā liecina raksta autores pētījuma rezultāti, Latvijas iedzīvotāji pozitīvi vērtē pašvaldības drukātā informatīvā izdevuma izdošanu. Teju 66 % iedzīvotāju apliecina, ka arī turpmāk vēlētos saņemt pašvaldības informatīvo izdevumu, turklāt vairāk nekā trešdaļa lasītāju norāda, ka to saturs veido piederības sajūtu vietējai kopienai. Jāatzīst, ka pēdējo piecu gadu laikā pozitīvais vērtējums par informatīvo izdevumu izdošanu ir nedaudz samazinājies, tāpat lasītāji kritiskāk novērtē izdevumu saturu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.