20. Februāris 2024 /NR. 8 (1326)
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Savienības taksonomija un ilgtspējīgas finanses: iespēja vai izaicinājums
1
Bc. iur.
Anete Gregersone
Jurista palīdze ZAB "Eversheds Sutherland Bitāns" 

Pēdējos gados arvien vairāk tiek uzsvērta nepieciešamība mazināt klimata pārmaiņu negatīvo seku ietekmi. Lai sasniegtu izvirzītos vides mērķus, ir nepieciešams gan starptautiskajos, gan nacionālajos tiesību aktos izstrādāt tādu tiesisko regulējumu, kas veicinās pārmaiņas uzņēmējdarbības modeļos un piesaistīs ilgtspējīgu finansējumu, jo tas ir galvenais virzītājspēks klimata neitralitātes sasniegšanā. Tāpēc ir ieviesta Eiropas Savienības taksonomija, kas nodrošina kritēriju kopumu, lai virzītu uzņēmējdarbības nozares pretī ilgtspējīgai attīstībai. Raksta ietvaros tiks aplūkoti Eiropas Savienības taksonomijas ieviešanas aspekti un to sasaiste ar ilgtspējīgām finansēm.

Pirmie soļi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanā

Parīzes nolīgums, kuram pievienojusies Eiropas Savienība un visas tās dalībvalstis, ir pirmais starptautiskais līgums klimata jomā, kas nosaka trīs galvenās rīcības jomas vides mērķu sasniegšanai: ilgtspējīgs finansējums, tehnoloģijas un inovācijas, kā arī vispārējās informētības uzlabošana.1 Tāpat arī Eiropas Savienība ir pieņēmusi vairākus tiesību aktus, lai izpildītu no Parīzes nolīguma izrietošās saistības un mazinātu klimata pārmaiņu ietekmi.

Par Eiropas Savienības ilgtspējas iniciatīvu sākumpunktu ir uzskatāms Eiropas Komisijas 2018. gada martā publicētais "Rīcības plāns: ilgtspējīgas izaugsmes finansēšana" (turpmāk – Rīcības plāns).2 Rīcības plānā noteiktie mērķi aptver arī kapitāla plūsmas pārorientēšanu uz ilgtspējīgiem ieguldījumiem, finanšu risku (kas saistīti ar klimata pārmaiņām) mazināšanu, kā arī atklātības veicināšanu un finanšu sektora darbības ilgtermiņa seku izvērtēšanu. Savukārt 2019. gada decembrī Eiropas Komisija nāca klajā ar jaunu Eiropas Savienības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju – Eiropas zaļais kurss. Šīs stratēģijas mērķis ir līdz 2050. gadam nodrošināt siltumnīcefekta gāzu neto emisiju samazināšanu līdz nullei.3

Lai sasniegtu Rīcības plānā un Eiropas zaļajā kursā izvirzītos ilgtspējīgas attīstības mērķus, Eiropas Komisija pieņēma visaptverošu ilgtspējīgas finansēšanas tiesību aktu kopumu, t.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurists
22. Februāris 2024 / 14:41
0
ATBILDĒT
Ļoti labs un adekvāts raksts, stāsta par nākotni un tās izaicinājumiem! Lai saglabātu šo pasauli arī mūsu bērniem, ir būtiski virzīties uz ilgtspēju!
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties