Tiesības uz taisnīgu tiesu ir neapstrīdamas personas pamattiesības, kas ietver vairākus fundamentālus principus – tiesas neatkarību, tiesas pieejamību, efektīvu tiesas procesu. Šī publikācija veltīta jautājumam par tiesu darba efektivitātes praktiskajiem aspektiem, analizējot, vai un kā ir iespējams vērtēt tiesu darba efektivitāti un kāda ir šo rādītāju loma tiesu darba pilnveidē.
Darba efektivitātes rādītāju sistēma tiek izmantota attiecībā uz individuālu tiesnesi (piemēram, veicot profesionālās darbības novērtēšanu), attiecībā uz konkrētu tiesu (analizējot tiesas veiktspēju, risinot personālresursu jautājumus u.c.), kā arī attiecībā uz tiesām kopumā (piemēram, vērtējot attīstības tendences vairāku gadu periodā un prognozējot tiesību politikas ietekmi uz tiesu darbu).
Tiesu darba kvantitatīvie rādītāji
Ir sastopams salīdzinājums, ka tiesu darba efektivitātes rādītāji ir kā automašīnas paneļa informācijas displejs. Katrs rādītājs atspoguļo kādas drošam braucienam svarīgas ziņas un informē par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli.1 Tiesu darba rādītāji ļauj iegūt informāciju par tiesu veiktspēju un dod iespēju savlaicīgi prognozēt iespējamās grūtības. Pie šādiem informatīviem rādītājiem pieskaitāmi dati par:
Vērtējot situāciju Latvijas tiesās, konstatējams, ka pēdējos desmit gados tiesās saņemto lietu skaitam ir tendence samazināties. Pēdējo piecu gadu laikā visās tiesās kopā saņemto lietu skaits kopumā ir samazinājies par 24 %. Īpaši strauji pēdējos gados ir samazinājies tiesās saņemto krimināllietu skaits, kas skaidrojams ar to, ka liels lietu skaits saskaņā ar Kriminālprocesa likumu tiek pabeigts prokuratūrā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.