1964. gada 15. jūlijā Eiropas Kopienu tiesa (turpmāk – EKT, Tiesa) pieņēma nolēmumu lietā starp Flaminio Costa un E.N.E.L. (Ente nazionale energia elettrica, impresa già della Edison Volta),1 kas būtiski mainīja Eiropas tiesisko ainavu. Šajā spriedumā, kas šogad svin sešdesmito gadadienu, EKT nostiprināja Eiropas Ekonomikas Kopienas (tagad Eiropas Savienības) tiesību pārākumu pār dalībvalstu nacionālajām tiesībām – principu, kas kļuvis par Eiropas tiesiskās integrācijas stūrakmeni. Atzīmējot sešas desmitgades kopš šī ievērojamā sprieduma pasludināšanas, Latvijas juristiem kā daļai no Eiropas juristu kopienas ir būtiski veltīt pāris minūtes refleksijai par Costa pret E.N.E.L. sprieduma ilgstošo ietekmi uz Eiropas Savienības (turpmāk – ES, Savienība) tiesību izpratnes evolūciju un tā nozīmi šodienas tiesiskajā pasaulē.
Lietā, kas nonāca EKT, bija iesaistīts Nikolīno Flaminio Kosta (Nicolino Flaminio Costa), Itālijas pilsonis un dalībnieks vienā no Itālijas nacionalizētajiem elektroenerģijas nozares uzņēmumiem. Kosta apstrīdēja jaunizveidotā valsts elektroenerģijas uzņēmuma E.N.E.L. izsniegto elektrības rēķinu, apgalvojot, ka elektroenerģijas nozares nacionalizācijas akts ir pretrunā Itālijas konstitūcijai un Eiropas Ekonomikas Kopienas (turpmāk – EEK, Kopiena) tiesību aktiem, jo īpaši Romas līgumam.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.