Maksātnespējas procesa institūts ir unikāls ar tam piemītošo speciālo regulējumu un norises kārtību. Var apgalvot, ka tajā risināmo aktuālo problēmjautājumu klāsts vienmēr būs aktuāls, jo ir cieši saistīts ar citu jomu regulējošiem normatīvajiem aktiem. Tādēļ ir būtiski izprast arī ikvienas, sauksim to par tehnoloģisku, novitātes nozīmi maksātnespējas procesā un jo īpaši praktisko izpausmi. Attiecīgi šajā rakstā tiks aplūkoti galvenie jautājumi no maksātnespējas procesa perspektīvas, proti, kriptovalūtas riski, tās identificēšana maksātnespējas procesā un administratora iespējas to realizēt.
Skaidrības labad jānorāda, ka šobrīd kriptovalūtas darījumi maksātnespējas procesos nav izplatīta tendence. Līdz ar to šī raksta mērķis nav pievērsties kriptovalūtas definīcijas niansēm un tās darbības aprakstam un veidiem, bez kuriem gan pavisam iztikt arī nav iespējams, bet gan sniegt ieskatu kriptovalūtas darījumu identificēšanas problemātikai praksē.
Kriptovalūtas jēdziens
Jēdziens "kriptovalūta" Latvijas tiesību normās netiek lietots, un visbiežāk tas ir sastopams juridiskajā literatūrā. Arī šajā rakstā turpmāk tiks lietots šis jēdziens. Tomēr jāņem vērā, ka atbilstoši Latvijas normatīvajā regulējumā nostiprinātajiem jēdzieniem Latvijā korekti būtu lietot jēdzienu "virtuālā valūta". Savukārt šī jēdziena definīcija ir sniegta Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (turpmāk – Novēršanas likums) 1. panta 2.2 punktā, proti, virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā, kas tiek izmantots Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma 3.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.