Šī gada 6. jūnijā Saeimā pieņemtie grozījumi Šķīrējtiesu likumā un Civilprocesa likumā (turpmāk – Grozījumi) ir ietekmējuši arī regulējumu attiecībā uz prasības nodrošinājumu un pagaidu aizsardzību šķīrējtiesas procesā. Šajā publikācijā tiks sniegts ieskats par būtiskākajām izmaiņām normatīvajā regulējumā kontekstā ar prasības nodrošinājumu un pagaidu aizsardzību, kā arī ieskicētas iespējamās problēmas, kas varētu rasties praksē saistībā ar Grozījumu piemērošanu.
Prasības nodrošinājuma un pagaidu aizsardzības piemērošanas pamats un kārtība
Tiesiskais regulējums pirms Grozījumiem pieļāva prasības nodrošinājumu un pagaidu aizsardzību tikai pirms prasības celšanas šķīrējtiesā, turklāt nodrošinājuma un aizsardzības piemērošanas standarts bija augstāks. Proti, pirms Grozījumu spēkā stāšanās priekšnoteikums prasības nodrošināšanai šķīrējtiesas procesā bija pierādījumi par parādnieka negodprātīgumu un pierādījumi par iespējamā prasītāja prasības tiesībām. Savukārt priekšnoteikums pagaidu aizsardzībai bija pierādījumi par nepieciešamību nekavējoties piemērot pagaidu aizsardzību būtiska kaitējuma novēršanai (pamatojot tās neatliekamību) un pierādījumi par iespējamā prasītāja prasības tiesībām.
Līdz ar Grozījumu stāšanos spēkā prasības nodrošinājums un pagaidu aizsardzība šķīrējtiesas procesā var tikt piemērota Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā jebkurā procesa stadijā, t.i., saglabājot iespēju lūgt gan nodrošinājumu un aizsardzību pirms prasības celšanas (ar Grozījumiem netiek mainīti kritēriji prasības nodrošinājumam un pagaidu aizsardzībai pirms prasības celšanas), gan arī pēc tam.
Atbilstoši Civilprocesa likuma prasībām priekšnoteikumi prasības nodrošināšanai pēc prasības celšanas gan vispārējas jurisdikcijas tiesā, gan šķīrējtiesā ir šādi:
a) prasībai ir mantisks raksturs;
b) prasības apmierināšanas iespēja ir lielāka par tās noraidīšanas iespēju (pirmšķietami pamatota);
c) tiesas sprieduma izpilde varētu kļūt apgrūtināta vai neiespējama;
d) izvēlētā prasības nodrošinājuma līdzekļa piemērotība (t.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.